Ознака: труење

Вести

40 деца и возрасни хоспитализирани поради труење со храна во летен камп

Околу 40 деца и возразни се хоспитализирани поради труење со храна во летен камп на Крим, соопштија локалните власти. Според здравствени официјални претставници, повеќе од 40 лица се пренесени во […]

Вести Македонија

Виничани затруени со салмонела

Од петокот до вчера вкупно 215 лица побарале лекарска помош, а најголемиот дел се пожалиле дека во петокот јаделе од иста сендвичарница. Половината од затруените се вработени во виничка компанија […]

Живот

Овие невидливи токсини ве трујат во домот

Дали некогаш сте мислиле дека сте повеќе заштитени дома од штетна токсична изложеност отколку кога сте надвор? Всушност, воздухот во затворените простории обично содржи повисоки концентрации на токсини од надворешниот […]

Живот

Невидливи токсини кои ве трујат во домот

Дали некогаш сте мислиле дека сте повеќе заштитени дома од штетна токсична изложеност отколку кога сте надвор? Всушност, воздухот во затворените простории обично содржи повисоки концентрации на токсини од надворешниот […]

Вести

По труењето на свадбарите: Запленети 300 килограми затруени пирошки, се произведувале дома

Инспекциските служби на Агенцијата за храна и ветеринарство, вчера доцна попладне извршија запленување и уништување на 300 килограми небезбедна храна (смеса за подготовка на пирошки) затекнати при инспекциската контрола во […]

Црна хроника

Четири ученици од Делчево се затруле откако јаделе гиро

Четири ученика од ООУ „Ванчо Прке“ од Делчево и еден возрасна жена, вработена во училиштето, се затруле со храна откако јаделе гиро во сендвичарница блиску до училиштето.Како што информира директорот […]

Вести

Сакала да го отруе сопругот, но по грешка убила уште 12 члена на неговото семејство

Жена од Пакистан која сакала да го убие постариот маж, за кој принудно била омажена, по грешка отрула 13 членови на неговото семејство.Полицијата од пакистанската област Музафара вчера информираше дека […]

Вести

Позната причината за труењето во сендвичарата „Седмица“

По извршените испитувања утврдено е дека труењето во сендвичарницата Седмица е предизвикано од храната, односно поради присуство на салмонела.Бројот на вкупно затруени од сендвичатницата во Карпош се 43 лица. Државниот […]

Вести

Внимавајте што јадете на горештините – пеколот носи салмонела и ешерихија коли

Труење од недоволно обработено месо, расипан мајонез или неизмиено овошје е најчестата појава во летните месеци. На инфективните одделенија засега има само поединечни случаи на интоксикација со храна. Но епидемиолозите […]