Ознака: трчање

Нега и убавина

Зошто трчањето е идеална физичка активност во есен?

Со доаѓањето на есента, правиме најразлични промени во нашите животи, а дневниот тренинг би можел да биде еден од нив. Оваа промена на многу начини би влијаела на квалитетот на […]

Останати спортови

Усеин Болд, светскиот рекордер на 100 и 200 метри стана татко

Усеин Болд, светскиот рекордер на 100 и 200 метри стана татко, доби ќерка Кејси Бенет, неговата сопруга му роди ќерка. Како што се зборува среќните родители сеуште немаат изберено име […]

Живот

Растојанието од два метри не е доволно кога се трча или вози велосипед…

Истражувањето на научниците од Универзитетот Леувен од Белгија, холандскиот Технолошки универзитет и експерти од Ајндховен покажуваат дека за време на трчање или возење велосипед, не е доволно растојанието од два […]

Занимливости

Трчање во Сибир на -60 степени Целзиусови

Молдавскиот спортист Дмитри Волошин истрча 50 километри на екстремно студени температури. Со оглед на тоа што температурата достигна -60 степени Целзиусови во областа Ојмјаконски, на Волошин му беа потребни 6 […]

Контроверзни фајлови

МОРНИЧАВ НАСТАН НА ГРОБИШТА: Трчав во глуво доба од ноќта и одеднаш…

Млада девојка од Тузла се обратила со приказна за која тврди дека е вистинита и која прилично ја исплашила.Посведочила за случај од пред неколку вечери под услов на анонимност и […]