Ознака: туризам

Свет

Светскиот туризам изгуби 320 милијарди американски долари како резултат на коронавирусот

Светскиот туризам изгуби 320 милијарди долари во првите пет месеци од 2020 година, како резултат на пандемијата на коронавирусот, во однос на истиот период минатата година, објави Светскта организација за […]

Вести

Ваучери вредни 200 евра ќе бидат доделени на сите граѓани на Словенија

Ваучери вредни 200 евра ќе бидат доделени на сите граѓани на Словенија Бесплатни туристички ваучери за ноќевања во домашно сместување, воведени пред еден месец во Словенија, околу 130.000 луѓе користеле […]

Вести

Ваучерите за домашен туризам веќе може да се користат

Ваучерите за домашен туризам веќе може да се користат Сместувачките капацитети во Македонија ги отворија вратите за туристите кои ќе плаќаат со ваучери за туризам што им ги додели државата. […]

Балкан

Грција ги очекува Германците, Кипарците и Израелците во првиот бран на туристи

Грција ќе им овозможи на патниците од околу 20 земји, вклучително и Германија, Кипар и Израел, да влезат од средината на јуни, а нивните граѓани нема да мора да бидат […]

Вести

Британија: летово нема одење на одмор во странство! Скоро сите држави предвидуваат слични протоколи…

Британија: летово нема одење на одмор во странство! Скоро сите држави предвидуваат слични протоколи… Британците според најавите на официјалните лица ова лето нема да можат да патуваат на годишен одмор […]

Балкан

Грција најавува здравствени пасоши за туристите

Грција најавува здравствени пасоши за туристите Грција се наоѓа во многу тешка состојба, особено туристичкиот сектор. Многу од хотелите се пред банкрот и нема да ја издржат сезоната доколку немаат […]

Бавча Дестинации

Властите во Будимпешта неможат да кренат глава од Македонски туристи од кога Груевски како азилант е таму

Властите во Будимпешта неможат да кренат глава од Македонски туристи од кога Груевски како азилант е во Будимпешта. Дневно по неколку авиони ја посетиваат оваа дестинација само од Македонија, се […]