Ознака: туристи

Вести

Охрид преполн со гости, неизвесни ефектите во туризмот, но и врз колективното здравје

Оваа туристичка сезона за Охрид и туристичките населби на крајбрежјето на Охридското Езеро ќе биде најнеобичната забележана последните неколку децении. Во шпицот на сезоната карактеристичен за илинденските празници градот е […]

Занимливости

„ТУРИСТИТЕ СЕ ПРЕДЕБЕЛИ“ Венецијанските гондолиери се жалат: Моравме да го намалиме капацитетот

Венецијанските гондолиери мораа да го намалат капацитетот на нивните пловни објекти заради туристите со прекумерна тежина. Границата за гондолата од типот „da nolo“, која нуди класичен каналски круг, е намалена […]

Балкан

Во Грција “врие“ од туристи со коронавирус, најголем дел се од Србија

Од 295 позитивни случаи кај туристите во Грција, 76 отсто, односно 225 се од балканските земји, а Србија е прва со најголем број заразени меѓу „увезените случаи“на Ковид-19, согласно податоците […]

Вести

Туристите се враќаат во Италија

По четиримесечната вонредна состојба поради епидемијата, голем број туристи се вратија во Италија, поточно во Венеција, по повод повторното отворање на Палацо Дукале, што се случи во саботата. На настанот […]

Балкан

Грција ги очекува Германците, Кипарците и Израелците во првиот бран на туристи

Грција ќе им овозможи на патниците од околу 20 земји, вклучително и Германија, Кипар и Израел, да влезат од средината на јуни, а нивните граѓани нема да мора да бидат […]

Вести

Потврден трет случај на коронавирус во Шпанија, хотел со 1000 гости ставен во карантин

Хотел во Тенерифе со преку илјада гости е ставен во карантин откако шпанските власти потврдија нов случај на заболен од коронавирус. Според шпанските медиуми станува збор за италијански државјанин. Ова […]

Вести Видео

Брука: хулиган навредуваше туристи од Кина на железничката станица во Скопје (видео)

Брука: хулиган навредуваше туристи од Кина на железничката станица во Скопје. Невидена брука е ова што ќе го погледнете во видеово подолу. Ние како редакција сметаме дека е за секаква […]

Занимливости

Опасен тренд на Скијатос: Нова идеја за “селфи“ која е ризична по животот на туристите

Можноста за невообичаена фотографија е неодолива за селфи-авантуристите, кои за таа цел одат во радиоактивни градови, езера или се качуваат на огромни височини, поради што има и најмногу несреќни и […]

Занимливости

Сите сакаме убави хотели, а ретко кој знае што значат ѕвездичките: Дознајте за што плаќате и што ќе добиете

Што означува секоја од ѕвездичките кои се наоѓаат покрај името на хотелот? Зад тие ѕвезди се кријат одредени стандарди кои хотелите треба да ги задоволат. На ниво на Европската унија […]

Живот

Туристите заглавени на скопскиот аеродром заминаа за Хургада

Околу 150-те туристи кои со уплатени арамжмани за Египет од ноќеска останаа да чекаат авион на скопскиот аеродром по 10 часот конечно полетаа за Хургада. Како што инфорамираат на веб страницата […]