Ознака: турска армија

Вести

Јилдирим: Пучистите не се војници, туку ТЕРОРИСТИ

Заговорниците, кои се обидоа да извршат преврат во Турција не се војници, туку терористи, изјави во Парламентот турскиот премиер Бинали Јилдирим.– Денеска е денот, на кој сите партии му кажаа […]

Вести

СТИГНА ПОРАКА ОД МОСКВА ДО ЕРДОГАН: Не дозволувајте да продолжи крвопролевањето…

Рускиот претседател Владимир Путин побара од руските власти да обезбедат сигурност за руските државјани во Турција. Тој нареди да им се пружи потребната помош.Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров […]

Вести

ТОЈ Е ЛИДЕРОТ НА ВОЕНИОТ УДАР: Екс-офицер во Турската армија, поврзан со имамот од САД Фетула Гулен!

Полковникот Мухарем Косе, екс-офицер во Турската армија е именуван од страна на државната новинска агенција Анадолу како лидер на обидот за воен удар против претседателот Реџеп Таип ЕрдоганКрвавиот воен удар […]