Ознака: турска полиција

Вести

Турската полиција уапси 61 осомничен припадник на ИД

Турската полиција денеска соопшти дека во две одвоени акции уапсила 61 лице, осомничени за поврзаност со џихадистичката група Исламска држава (ИД).Како што јави Анадолија, во првата акција во источниот округ […]

Вести

Турската полиција откри и конфискува 147 килограми хашиш

 Дрогата била скриена во гумите на камион, а возачот е приведен.Камионот сообраќал од јужниот град Адана кон Мерсин, а полициската проверка била извршена во градот Сарачам. Полицијата не открила ништо, […]

Црна хроника

Турската полиција уапси двајца македонски државјани- џихадисти

Турската полиција уапси двајца македонски државјани, кои живееле во Германија, под сомнеж дека се припадници на џихадистичката група Исламска држава (ИД), објави германскиот весник „Велт“.Весникот посочува дека осомничените џихадисти биле […]