Ознака: Турција

Историја

Вистината за создавањето на грчката држава

До 1830 година кога е призната грчката држава, Грција како организирана држава никогаш не постоела. Единствено во античко време постоеле грчки градови држави наречени полиси, кои често војувале меѓу себе. […]

Избор на уредникот

Данска нема да подржи преговори на Македонија со ЕУ. Кој кого лаже може да дознаеме веќе еднаш?

Како што се сомневаме од поодамна се работи цело време за фарса и за креирање на лажен оптимизам и надеж. На јунскиот самит Данска нема да поддржи почеток на преговори за […]

Видео

Еве како се полудува на свадба – турчинкава со деколте ги поремети гостите

Ова што ке го видите е атракција во Мала Азија. Милиони прегледи на обични видеа од свадби и семејни собири. Се гледа дека е пронајден „рецептот“ за успешно собирање на […]

Вести

Турски хакери со нови закани до грчки владини интернет страници

Турски хакери упатија нови закани до грчки владини интернет страници, објави весникот „Катимерини“. Во интервју за телевизијата „Скај“, турските хакери се заканија дека поседуваат чувствителна информација од грчкото Министерство за […]

Сцена

Шарапова запросена на меч во Турција

Руската тенисерка Марија Шарапова доби брачна понуда на ревијалниот меч во Истанбул.Шарапова моментално е на турнеја во склоп на подготовките за наредната сезона, а во Истанбул играше против Чагла Бујукакчај. […]

Вести

Земјотрес во Турција

Силен земјотрес утрово ја стресе Турција.Потресот на длабочина од 18 километри, бил со јачина од 4,5 степени според Рихтер, со епицентар во Измир и Маниса. Посилен потрес утрово имало и […]

Вести

Силен земјотрес почувствуван во Турција

Силен земјотрес ова утро со јачина од 4,9 степени по Рихтер е регистриран во Измир.Потресот бил со епицентар во Измир. Претходно помали потреси се регистрирани во Турција.Потресот бил со епицентар […]

Вести

12 ранети при напад врз полициско возило во Турција

Најмалку 12 лица се повредени попладнево при бомбашки напад врз возило на турската полиција во градот Мерсин во јужниот дел на Турција.Градоначалникот на Мерсин, Бурханетин Коџамаз изјави дека нападот се […]

Вести

Турското Министерство за здравство бара затвор за сурогат мајчинство

Турското Министерство за здравство бара затворски казни за сурогат мајчинството, објави весникот „Хуриет Дејли Њуз“.Институцијата работи на предлог за криминализирање на овој вид мајчинство и бара законски промени со кои […]

Вести

Едно лице загина и 16 се повредени во сообраќајка

Едно лице загина, а 16 се повредени во судар меѓу автомобил и автобус во близина на турскиот град Хафик.Поради, засега непознати причини дошло до директен судар меѓу двете возила. Возачот […]

Вести

Меркел: Турција никогаш нема да стане членка на ЕУ

Турција никогаш нема да стане членка на Европската унија, изјави во една телевизиска дебата германската канцеларка Ангела Меркел. Отсекогаш бев сигурна дека Турција нема да стане членка на ЕУ, нагласи Меркел […]