Ознака: Турција

Балкан

Над 400 лица уапсени поради ,,провокативни објави” за коронавирусот во Турција

Над 400 лица уапсени поради ,,провокативни објави” за коронавирусот во Турција Светот различно се справува со траумата од КОРОНАВИРУСОТ. Апсењата ги објави министерот за внатрешни работи Сојлу. Бројот на заразени […]

Балкан Вести

Прв смртен случај од КОРОНА во Албанија. Вирусот се појави и во Турција

Пациентка во Албанија, на возраст од 73 години, починала од компликации од коронавирус што воедно е и првата жртва во таа земја. Во Албанија се потврдени два нови случаи на […]

Вести

Тепачка во парламентот на Турција по прашање за интервенцијата во Сирија

Тепачка во парламентот на Турција по прашање за интервенцијата во Сирија. Се степаа големи групи на пратеници и не се штедеа тупаници. Судирот денеска започна кога Енгин Озкок од опозициската […]

Избор на уредникот

Зошто во Сирија секојдневно објавуваат информации за уништени тенкови Т-90?

Општо познато е дека „ловците на тенкови“, кои дејствуваат во рамките на протурските бунтовнички сили во Сирија, добиваат специјални бонуси за нанесување што поголеми загуби на оклопно-механизираните единици на сириската […]

Вести Видео

Судир на мигранти со грчката полиција, во обид да влезат насилно на европско тло

Судир на мигранти со грчката полиција, во обид да влезат насилно на европско тло. Погледајте во видеово подолу каков хаос се случуваше на границата меѓу Турција и Грција.

Вести Свет

Четири мртви во земјотрес во Турција

Пред кратко време беше објавено дека Турција е погодена од многу силен земјотрес. Четири мртви во земјотрес во Турција, а земјотресот се почувствувал дури до Телавив. Силината на земјотресот е […]

Живот

Турција воведува такса за престој, еве за колку ќе поскапат аранжманите

Аранжманите за Турција претстојното лето ќе бидат поскапи за 20 до 30 евра по лице, бидејќи земјата од април воведува такса за престој за странски туристи. Таксите ќе се наплаќаат […]