Ознака: Турција

Издвојуваме

Генерал полковник Ознал: Македонија не е Грчка

Генералот Ознал, чие семејство влече корени од Македонија, од каде што во виорот на балканските војни во 1912 пребегало во Турција, бил на високи воени должности во турската армија, пишува […]

Вести

Нема сознанија за повредени македонски граѓани по земјотресите во Турција и Грција

Во врска со земјотресот во кој се случи во Република Турција и Грција Министерството за надворешни работи информира дека е во постојана комуникација со Амбасадата на Република Македонија во Анкара […]

Вести

СДСМ продолжува со негативната реторика и со навреди упатени кон Турција и претседателот на Турција

СДСМ продолжува со негативната реторика и со навреди упатени кон Турција и претседателот на Турција господинот Реџеп Таип Ердоган. Ова не е прв пат, го правеа и во минатото. Еден […]

Вести

Трагедија: Пет лица загинаа од струен удар во базен

Три деца и двајца возрасни, загинаа од струен удар во базен за пливање во северозападна Турција, јавуваат локалните медиуми.Инцидентот се случил во еден забавен парк на вода, во градот Акиази, […]

Вести

САД предупредува на опасност од тероризам во Турција

Американскиот конзулат во Турција ги предупреди своите граѓани да бидат претпазливи во Истанбул поради опасност од тероризам.Во соопштението се наведува дека присуството на безбедносните сили на Турција е зголемено во […]

Меѓународен фудбал

Арда Туран ќе ја предводи Турција против Македонија

Репрезентацијата на Турција ќе игра против Македонија во Скопје во најсилен состав.Пријателскиот меч е закажан за 5. јуни, а за двете селекции е последна контрола пред квалификациските мечеви за настап […]

Вести

ЕУ на Турција и понудила нова 12-месечна програма за обновување на односите

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган соопшти дека Европската Унија на Турција и доставила  нова 12-месечна програма за обновување на односите, пренесоа британските медиуми, повикувајќи се денешна информација во весникот „Хуриет“.Ердоган […]

Вести

Тригодишно дете падна од балкон и заврши во рацете на минувачи

Тригодишно дете падна од балкон, за среќа во рацете на група минувачи.Вистинска драма се одвиваше пред зграда во турскиот град Шанли-Урфа, кога група случајни минувачи го здогледале детето како виси […]

Вести

Ердоган: Турција „во секој момент“ може да нападне

Турција може „во секој момент“ да изврши напад врз цели на Курдската работничка партија (ПКК) и сириските курдски Сили за заштита на народот во Сирија, изјави денеска турскиот претседател Реџеп […]

Регион

„Вечерње новости“: Актуелниот проект „Голема Албанија” дело на турските разузнавачки служби

Постојат сериозни сомнежи дека последните закани кон Србија за прекројување на границата и создавање на т.н. „Голема Албанија“, а кои синхронизирано пристигнаа од Тирана, Приштина и Прешево, се подготвени во […]