Ознака: туширање

Живот

Совети: Како треба да се туширате во зима за кожата да ви биде убава?

Врелиот туш во зима изгледа како кратко бегство во рајот, но освен тоа што е пријатен тој не носи друг бенефит. Американските дерматолози велат дека тоа е всушност една од […]

Нега и убавина

Не ви требаат скапи третмани за убава кожа, еве како ви помага редовното туширање

Влагата која се создава за време на туширањето со топла вода е благодет за дишните патишта, синусите, грлото и бронхиите. Ако се концентрирате на бавно и длабоко дишење додека се […]

Нега и убавина

Совети од дерматолог: За време на туширањето ги правите овие големи грешки

Долготрајното капење со топла вода може да доведе до длабоко сушење на кожата, предупредуваат експертите. Дерматолозите тврдат дека може да предизвика црвенило и иритација на кожата, како и други проблеми. […]

Нега и убавина

Чуден докторски експеримент: „Не се туширав еден месец па еве што ми се случи со кожата“

Џејмс Хамблин, доктор и автор на осум книги кој исто така пишува и колумни за магазинот „The Atlantic“, одлучил постепено да престане со туширањето, односно да го одложи на еден […]