Ознака: увоз

Вести

Опаѓа бројот на заразени и починати од Ковид-19, во тек се преговори за набавка на вакцини од Кина

Бројот на новозаразени од Ковид-19 и починати се намалува, покажува последниот извештај на Институтот за јавно здравје. Од 2.518 тестови, вчера се регистрирани 444 нови случаи, а бројката на оздравени […]

Вести

Стоп за увозот на стари возила- на улиците само ЕУРО 5 и нагоре

Северна Македонија планира годинава да го забрани увозот на возила под ЕУРО 5 стандард. Ќе се субвенционира купувањето на хибридни возила. Северна Македонија планира годинава да го забрани увозот на […]

Вести

Министерство за економија предлага забрана за извоз на брашно

Формирање на фонд за поддршка на туризмот и забрана за извоз на брашно се предлозите што денеска Министерството за економија ќе ги достави до Владата како мерки за ублажување на […]

Uncategorized

Воведена забрана за увоз на овци, кози и нивно млеко и месо од Бугарија

Со цел спречување на внесување, навремено забележување и пријавување на болеста „чума“ кај овци и кози која од 22 јуни годинава е потврдена и во соседна Бугарија, а е присутна […]

Вести

Ова се новите правила за увоз на половни автомобили

Ве информираме дека Царинската управа на Република Македонија започна со нов начин на утврдување на царинската вредност при увоз на употребувани патнички, комбинирани и лесно доставни товарни возила и мотоцикли […]

Вести

Во Македонија целосно е забрането производство, увоз и продажба на ГМО храна

Агенцијата за храна и ветеринарство најостро ги демантира наводите на Љупчо Николовски од СДСМ изнесени на денешната прес конференција, дека Агенцијата за храна и ветеринарство води како што вели тој, […]