Ознака: ужина

Кулинарство

За појадок, ужина или вечера: Одлични полнети корпи со спанаќ

Совршен рецепт од кујната на баба Јела. Состојки: Готови тенки кори 150 гр сирење 1-2 јајца 1 лажичка прашок за пециво 200 гр спанаќ 1 пократко сукало Масло Подготовка: Спанаќот […]

Здравје

Ова е најздравата ужина на светот: Го чува срцето, ја регулира работата на цревата и ги топи масните наслаги

Консумирајте го ова помеѓу оброците и никогаш нема да имате проблеми со здравјето и телесната тежина. Ужината е многу важна, велат сите нутриционисти. Таа треба да биде добро избалансирана и […]

Кулинарство

Згодни за појадок или ручек, може да ги чувате во замрзнувач и по потреба да вадите и печете

Згодни за појадок или ручек, може да ги чувате во замрзнувач и по потреба да вадите и печетеСостојки: ½ кг готови кори 3 јајца ½ кг сирење 125 гр стопен […]

Кулинарство

ГОТОВИ ДОДЕКА ДА ТРЕПНЕШ: Мини пици без потреба од киснење на тестото

Брзи меки и без потреба од дигање на тестото.Состојки: за тесто: 600 гр брашно 1 прашок за пециво 10 гр свеж квасец половина лажичка шеќер половина лажичка сол 50 гр […]

Кулинарство

МАРГАРИТИ – кога ќе пробате, ќе барате уште! Одлични за појадок, ужина или вечера…

Одлични за појадок, ужина или вечера…Состојки: 1 коцка квасец (30 гр) 1 јогурт 100 мл мелко малку сол 1 лажица шеќер 500-600 гр брашно малку масло 200 гр сирење 3 […]

Кулинарство

БРЗИНСКИ ХОТ-ДОГ: Ова ќе ви биде омилениот рецепт за домашен хот-дог

БРЗИНСКИ ХОТ-ДОГ: Ова ќе ви биде омилениот рецепт за домашен хот-догСостојки: Тесто: 500 гр брашно 1 коцка свеж квасец 100 мл масло 250 мл вода или млеко 1 лажичка сол […]