Ознака: УКИМ

Вести

Донација на УКИМ во износ од еден милион денари за настраданите од поплавите

Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ ќе донира парична помош од 1.000.000 денари за настраданите од поплавените подрачја во скопско што ќе бидат употребени за санација и реконструкција на нивните домови, […]

Вести

Отворено писмо на ректорот на УКИМ Велимир Стојковски

Комуникацијата преку отворени писма меѓу членови на иста институција е навистина невообичаенa, а потребата и целите од таквиот начин на комуникација му се познати само на авторот на отвореното писмо, […]

Вести

Активистката на СДСМ, Ивана Туфегџиќ го саботира слободниот избор на студентите

Платениците на СДСМ продолжуваат со агендата за уништување на демократијата. Лидерите на СДСМ-овскиот пленум кои се дел од платеничката револуција на опозицијата сакаат да ги спречат и легитимните избори за […]

Вести

СПУКИМ: Студентите да излезат и да го искажат своето демократско право

Студентите на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје денеска бираат нов лидер на Студенскиот парламент.Изборите започнаа во 9 часот на сите 23 факултети, а се очекува да завршат во […]

Вести

Никола Јанкуловски е избран за ректор на УКИМ

Професорот Никола Јанкуловски е избран за нов ректор на УКИМ.Тој со 43 гласа денес беше назначен за оваа функција. Ненад Новковски доби шест гласа, додека шест од гласачките ливчиња се неважечки. […]