Ознака: Украина

Вести

Експлозија во најголемото украинско складиште за муниција

Полицијата го евакуира населението од околината на селото Калиновка по експлозијата во најголемото воено депо во Украина.Полицијата за експлозијата била алармирана синоќа  околу 22 часот по локално време. – Подоцна утврдивме […]

Вести

Договорен прекин на огнот во Украина за почетокот на новата училишна година

Борбите на фронтовите во Источна Украина се прекинуваат за да се обезбеди мирен почеток на новата учебна година, соопштија меѓународните набљудувачи. Според претставникот на набљудувачката мисија на ОБСЕ, Александар Сајдик, прекинот […]

Ракомет

Ракометната репрезентација на Македонија пристигнаа во Украина

Ракометната репрезентација на Македонија која денеска отпатува за Украина, слета на аеродромот во Суми.Ракометарите веќе од денеска ќе се подготвува за квалификацискиот натпревар во својата група против селекцијата на Украина, […]

Вести

Кога во Украина националисти влегуваа во Собранието и Владата со оружје, САД и ЕУ ги поздравија!

Кога пред три години во Украина започна граѓанската војна, благодарение на Украинските националисти кои вооружени со автоматско оружје влегоа во Украинското Собрание и Влада, САД, ЕУ и НАТО изразуваа поддршка […]

Вести

МОЖЕБИ ТРЕБАШЕ СО КАЛАШЊИКОВИ: Кога во Украина националисти влегуваа во Собранието и Владата со оружје, САД и ЕУ ги поздравија!

Кога пред три години во Украина започна граѓанската војна, благодарение на Украинските националисти кои вооружени со автоматско оружје влегоа во Украинското Собрание и Влада, САД, ЕУ и НАТО изразуваа поддршка […]

Живот

Кога оваа мајка пристигнала во породилното, докторите не можеле да поверуваат – за прв пат виделе ваков случај!

Запознајте се со Оксана и Сергеј, вљубена двојка од Одеса, Украина. Оксана има 36 години и ужива во среќен семеен живот со сопругот и 3-годишната ќерка, но за целосна среќа […]

Црна хроника

Се појави отровна вотка на пазарот – починаа 23 лица!

Во последните неколку дена најмалку 23 лица починале од отровна вотка во сиромашните, рурални делови на Украина, информираа украинските власти.Обвинителството во Харков во последните 24 часа пријавило уште пет смртни […]