Ознака: УНЕСКО

Вести

По САД, Израел се повлекува од УНЕСКО

Израел ќе се повлече од членство во УНЕСКО, најави израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху. Премиерот Нетанјаху побара од Министерството за надворешни работи да подготви се што е потребно за државата да се повлече […]

Балкан

Вучиќ: Не е важно што зборува Заев, ги чекаме на гласање во УНЕСКО

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ не го интересираат навредите кои Зоран Заев и порача дека ќе донесува заклучоци според делата, односно по тоа како Македонија ќе се постави кога ќе […]

Вести

Македонската влада нема да биде неутрална за приемот на Косово во УНЕСКО

Влада во која ќе бидат партиите на Албанците сигурно нема да гласа неутрално за членството на Kосово во УНЕСKО, му порачаа вчера потенцијалните владини партнери ДУИ, „Алијансата за Албанците“ и […]

Вести

Местото на Охрид на листата на УНЕСКО не е доведено во прашање

Никогаш не било разгледувано прашањето Охрид да биде избришан од листата на светските заштитени природни и кутурни богатства на УНЕСКО. Тоа денеска го изјави Ања Сидоренко, еден од тројцата експерти […]

Видео

ВИДЕО: „Оживеа“ железниот џин во Англија

Неверојатен механички човек висок 12 метри беше пуштен како дел од прославата за рударското наследство на Англија.Огромната марионета е наречена „Човекот-машина“ и е создадена во чест на 10-тата годишнина откако […]

Вести

Битола со заложбите на Талески е првиот град од РМ кој стана членка на мрежата на креативни градови на УНЕСКО

-Зголемениот број на туристи во Битола се должи на големата желба за меѓународна промоција на Битола како на нашата установа така и на општина Битола и градоначалникот Талески кој ги […]