Ознака: ураган

Вести

Марија оштети брана која може потполно да пукне

Последиците од катастрофалниот ураган Марија и во наредниот период може да претставува голем проблем за веќе разорениот Порторико.  Браната Гуахатака која се наоѓа на северозападот на државата би можела потполно […]

Вести

На островот Бали му се заканува голема катастрофа

Скоро 10.000 луѓе се евакуирани денеска од населба во близина на вулканот Агунг на индонезискиот остров Бали поради можна ерупција.Претставниците на власта во понеделникот го подигнаа нивото на закана од […]

Вести

Ураганот Марија пристигна до Порторико

Ураганот Марија го погоди Порторико како бура од четвртата категорија со ветрови од 230 километри на час, соопшти денеска американскиот Национален центар за урагани.Центарот на ураганот удри во близина на […]

Вести

Ураганот Марија се движи кон Порторико: Ќе ги загубите животите ако не се евакуирате

Ураганот Марија, кој веќе е од петта категорија, се движи кон Американските Девствени Острови и Порторико, откако претходно со разорна моќ го погоди малиот карипски остров Доминика, објави американскиот Национален […]

Вести

Ураганот „Марија“ направи хаос за едно деноноќие

Ураганот “Марија”, кој беснееше во Атлантскиот Океан, се зголеми и го достигна петто највисоко ниво на скалата Сафир-Симпсон, објави Националниот истражен центар за урагани со седиште во Мајами. Според најновите податоци, […]

Вести

Луѓето умираат бидејќи мислат дека опасноста минала, а најопасно е кога ураганот ќе заврши

“CNN” во неодамнешната статија пишува за мерките за безбедност кои треба да се спроведат по опасните олуји.По преживувањето на олујата, првата реакција на луѓето е често еуфорија. Кога знаат дека […]

Вести

Ураганот Макс му се заканува на Мексико

Се прогнозира дека ураганот „Макс“, кој настанал кај јужниот пацифички брег на Мексико, би можел денес да ја погоди земјата, пренесува АП.Од американскиот Национален центар за урагани порачуваат дека Макс […]