Ознака: ураган

Вести

Ураганот Ирма ја уништи зградата на француската Влада на Карибите

Ураганот Ирма предизвика голема штета и поплави на Карипските Острови, а францускиот министер за внатрешни работи Жерар Колом денеска изјави дека на островот Свети Мартин уништена е зградата на француската […]

Вести

Во Порторико прогласена вонредна состојба поради ураганот Ирма

Гувернерот на Порторико, Рикардо Росело денеска прогласи вонредна состојба и ја активира Националната гарда поради доаѓањето на ураганот Ирма.– И покрај економските предизвици со кои се соочува Порторико, одобрен е […]

Вести

„Харви“ однесе најмалку 60 животи

Ураганот „Харви“ однесе најмалку 60 животи, соопштија властите во Хјустон, Тексас.На 25 август невремето ја погоди јужната американска држава Тексас, при што поројните дождови предизвикаа големи поплави во траење од […]

Вести

Тексас: Со „човечки синџир“ спасија живот

Ураганот Харви направи огромна штета и однесе со себе најмалку 50 животи.Жителите на Тексас непрекинато се борат со поплавите кои природната катастрофа ги остави зад себе и принуди милиони жители […]

Вести

Ураганот Харви е една од најскапите бури во историјата на САД

Вкупните трошоци и штети кои ги предизвика ураганот Харви се проценуваат на 42 милијарди долари, поради што може да се вброи меѓу петте најскапи бури во историјата на САД.– Во […]

Занимливости

Куче херој на ураганот во Америка: Поради неговата храброст ќе остане запаметен засекогаш

Фотографијата со Отис била споделена повеќе од 38.000 пати на Фејсбук.Ураганот кој ја погодил сојузната држава Тексас преминал во тропска олуја, која предизвикала поплави поради што животот е парализиран. Сепак, […]

Вести

Ураганот Хаваи направи вистински хаос во САД

По синоќешниот налет на ураганот Харви, најсилната бура што ја погоди САД во последните 12 години, без електрична енергија се останати 300.000 луѓе.Најмалку двајца ги загубија животите, околу 30 лица […]

Вести

Тексас се подготвува за ураганот Харви

Жителите на јужното крајбрежје на Мексиканскиот залив и Тексас се подготвуваат за доаѓањето на ураганот Харви, вечерва или утре наутро, јавуваат американските медиуми.Продавниците се поркиени со дрвени плочи додека ураганот […]