Ознака: Успение на Пресвета Богородица

Вести

Денеска се празнува Успение на Пресвета Богородица, празник посветен на смртта на Марија, мајката на Исус Христос

Успение на Пресвета Богородица или Голема Богородица — значаен христијански празник кај православните, католиците и протестантите, посветен на смртта на Марија, мајката на Исус Христос. Христијаните веруваат дека, како и […]

Живот

Во петок е голем и тежок празник- еве што треба да направат сите жени и мајки на најголемиот женски празник

Во петок е големиот верски празник, Успение на Пресвета Богородица или Голема Богородица, а воедно овој ден е прогласен за неработен. Од повеќето празници посветени на пресвета Богородица овој е […]

Вести

Се празнува Успение на Пресвета Богородица – Голема Богородица, празник на мајката на животот

Меѓу дванаесетте големи христијански празници спаѓа и празникот Успение на Пресвета Богородица, во народот попознат како Голема Богородица. Поради големиот култ што го има мајката Божја меѓу верниците, овој празник […]

Живот

Oд сите празници посветени на Богородица, овој е најзначајниот

Во вторник, на 28 август, следи големиот верски празник, Успение на Пресвета Богородица или Голема Богородица, а воедно овој ден е прогласен за неработен. Од повеќето празници посветени на пресвета […]

Вести

Се ближи тежок и голем празник – една работа никако не смеете да ја направите

На 28 август е големиот верски празник, Успение на Пресвета Богородица или Голема Богородица, а воедно овој ден е прогласен за неработен. Од повеќето празници посветени на пресвета Богородица овој […]

Вести

Честитка од Валентина Божиновска по повод Успение на Пресвета Богородица

Директорката на Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи Валентина Божиновска упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, Архиепископот охридски и македонски г. г. […]

Вести

Иванов со честитка по повод Успение на Пресвета Богородица

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, по повод големиот христијански празник Успение на Пресвета Богородица, упати честитка до поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, Архиепископот охридски и македонски […]

Вести

Кое е значењето на празникот Успение на пресвета Богородица?

Оваа недела е големиот верски празник, Успение на Пресвета Богородица или Голема Богородица, а воедно овој ден е прогласен за неработен.Од повеќето празници посветени на пресвета Богородица овој е еден […]