Ознака: уставни измени

Македонија

Веќе се знае кога кога ќе се гласаат уставните измени

Денес собранискиот спикер, Талат Џафери по средбата со неговиот албански колега Грамоз Ручи изјави дека на 17 декември, понеделник ќе почне комисиската расправа за предлог амандманите на Уставот. Пленарната собраниска […]

Македонија Политички партии

Ако не го добиеме ветеното од Заев ќе ги блокираме уставните измени

-Го бараме тоа што ни го вети Заев. Во спротивно Алијанса за Албанците не ја исклучува опцијата да го блокира собранискиот процес за Преспанскиот договор. Ако не им се исполнат […]

Вести Македонија

Со 80 гласа ,,ЗА” Собранието ја изгласа потребата од донесување на уставните измени

39 пратеници гласаа против измените на Уставот. На барање на пратеникот Драган Данев за поименично гласање , пратениците се изјаснија кој гласал за промена на Уставот , со што се […]

Вести Македонија

ВМРО-ДПМНЕ бара веднаш да се гласаат уставните измени

Антонијо Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ побара од претседателот на Парламентот Талат Џафери без дополнително одлагање да ја стави точката на изјаснување, да има гласање, и владеачкото мнозинство да види дека нема […]

Вести Македонија

Пред Собрание врие од полиција – ќе се гласаат ли Уставните измени?!

Околу зградата на Собранието и околу него денес е забележано големо полициско обезбедување. Се стекнува впечаток дека врие од полиција пред Собранието.  Дали се очекува денес да се гласаат Уставните […]

Вести Македонија

Протест пред Собрание

Пред почетокот на собраниската седница на која почна постапката за Уставни измени, пред зградата на Собранието на Република Македонија се собраа група граѓани, кои протестираат против таквата постапка, јавува Прессингтв.мк. […]

Вести Македонија

Уставните измени на комисиска расправа

Комисијата за уставни прашања на Собранието на Република Македонија денес треба да ја отвори дебата за владиниот предлог за уставни измени. Собраниската седница на која ќе треба да се гласа […]

Коментари

Раскол во пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ

Слабото лидерство, перењето од одговорност, немањето јасна претстава каде оди партијата конечно го земаат својот долг во последниот бастион што некогашната најјака партија во Македонија го имаше по паѓањето од […]