Ознака: уставни промени

Вести Македонија

Ќе има ли Уставни промени или избори?

Со комплетно спротивставени ставови на двете најголеми македонски политички партии СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ денес продожи Собраниската комисија за Уставни промени. До кога ќе трае некој не може да предвиди, веројатно […]

Македонија Политички партии

“Беса“ нема да коалицира со СДСМ

Од партијата не кријат дека бараат уставни измени за Албанците ако се гласа Договорот со Грција потпишан во Преспа. Ако дојде до отворање на уставните промени, „Движењето Беса“ со кое раководи […]

Вести Македонија

Во Министерството за правда нема предлог за уставните измени

Засега нема предлог во Министерството за правда околу уставните измени, кои треба да произлезат од имплементацијата на Договорот од Преспа, изјави денеска министерката за правда Рената Треневска Дескоска. Одговорајќи на […]