Ознака: устав

Вести

Ќе се свикува Парламентот. Собрани се потписи за иницијативата

Ќе се свикува Парламентот. Собрани се потписи за иницијативата Потпишани на иницијативата за повторно свикување на Собранието се пратеници од повеќе партии. На списокот има и пратеници од опозициските ДПА, […]

Вести Македонија

Пријава за Олумчев, Бачев и Угриновски за блокадата на границата, не била најавена…

Продолжува шиканирањето на неистомислениците на власта и борците против промената на името и Уставот на Македонија. Најновото е објавено од Олумчев на неговиот фејсбук профил. Ова го добив утрово.. Новогодишна […]

Избор на уредникот

Македонец од Австралија: Доста се удиравте во гради дека сте патриоти, ние од тука повеќе си ја сакаме Македонија

Доста се удиравте во гради дека сте Македонци. Покажавте дека сте нација без чест и достоинство, дека оние кои ја напуштивме Македонија повеќе си го сакаме нашето родно место, отколку […]

Избор на уредникот

ЦУЦУЛОВСКИ: А Уставот да го вградиме во Преспанскиот!!!

ПРЕДЛОГ. Наместо Преспанскиот договор да биде вграден во Уставот, Уставот да биде вграден во Договорот. Ефектот ќе биде двоен – ем Уставот останува непроменет, ем Договорот се проширува. Генијално решение.

Вести

Отворено писмо од Македонците во Европа до пратениците да не гласаат за уставни промени

Отворено писмо од Македонците во Европа до пратениците да не гласаат за уставни промени Гневни и крајно разочарани од предавничкиот антимакедонски глас на одредени пратеници во македонскиот парламент, со кој […]

Избор на уредникот

Устав на ТМОРО

Глава I, Цел, Член 1 Тајната Македоно – Одринска Револуционерна Организација има за цел да ги сплоти во едно цело сите незадоволни елементи во Македонија и Одринско, без разлика на народноста, извојување преку револуција полна […]

Избор на уредникот

Лидер: Фирмата на Мукоски добила 10 милиони денари од власта!?

Семејната компанија на пратеникот Крсто Мукоски остварила огромни приходи од државни тендери за време на актуелната власт, покажуваат документите до кои стигна „Економски Лидер“, преку вкрстени проверки во Бирото за […]

Коментари

Касами: Отворањето на Уставот е добра можност да се зајакнат правата на Албанците

Нола Исмалјоска не се каела што се отвора промената на Уставот со нејзин глас. Толку разбира политика и не е виновна таа за тоа, туку тој што ја стави на […]

Издвојуваме

Фокус: Се ниша „тронот“ на Мицковски, членството пред ерупција

Неделникот Фокус денеска истражуваше какво е расположението после почнувањето на промената на Уставот во некогаш големата ВМРО-ДПМНЕ. Еве дел од текстот: Од најмоќна партија, ВМРО-ДПМНЕ деновиве ги доживува најтешките моменти. Со […]

Политички партии

ВМРО-ДПМНЕ Демократска Фракција: Законот за референдум дозволува да не се гласа

Соопштение за јавноста број 18 на ВМРО-ДПМНЕ Демократска Фракција: За ВМРО ДПМНЕ – Демократска Фракција Преспанскиот договор предвидува понижувачко и недостоинствено ,,затварање“ на т.н. Македонско прашање на Балканот и е пример […]