Ознака: утрово

Вести Свет

Силен земјотрес утрово ги погоди Филипините

Најмалку едно лице настрадало, а повеќе од 40 се повредени во силен земјотрес кој утрово ги погоди Филипините. Земјотресот со јачина од 6,8 степени по Рихтер го погоди островот Минданао на […]

Балкан

Утрово силен земјотрес на грчко- турската граница во Егејско Море

Земјотрес со јачина од 5.1 степен според Рихтеровата скала беше регистриран во 07:44 часот по локално време на грчко–турската граница во Егејското Море, jави дописничката на МИА од Атина. Според […]

Вести Свет

Силен земјотрес утрово ја погоди Индонезија, има жртви

Силен земјотрес со јачина од 6,5 степени според Рихтер денеска ја погоди Индонезија, соопшти Геофизичкиот институт на САД. Земјотресот се случил во 8:46 часот по локално време. Според првичните информации на локалните […]

Вести Свет

Утрово два силни земјотреса ја стресоа Турција

Два силни земјотреса утринава го погодија регионот околу главниот град на Турција. Земјотресите биле почувствувани во Анкара и во соседните градови. Првиот потрес бил регистриран во 9 часот утрово по […]

Македонија

И утрово застој на “Богородица“: Пред тргање видете колку ќе чекате

На граничниот премин “Богородица“ утрово има зголемена фреквенција на возила. Времето на чекање за излез од државата е од 30 до 45 минути, соопшти Авто-мото сојузот на Македонија. На останатите […]

Живот

Утрово во Скопје осум колапси и зголем број на повици во Брза помош

Денес во утринските часови на јавни места во Скопје поради високите температури имаше осум колапси на граѓани. Најчесто имаме меѓу 90 и 100 повици дневно, а деновиве има зголемување за 15 […]