Ознака: УХМР

Вести

УХМР ПРЕДУПРЕДУВА: Не очекува нов циклон

Изолиран развој на нестабилна облачност, претежно во планинските подрачја во источна Македонија, но на места и во југозападните делови, а од градовите само во Прилеп, има попладнево, информираат од УХРМ.Од […]

Вести

Најава за пороен дожд во Прилеп

Од пладневните часови има изолиран развој на нестабилна облачност, проследена со краткотраен пороен дожд и грмежи.Ова се однесува главно на планинските подрачја во источна Македонија, но на места и во […]

Вести

Неколку возила беа оштетени на патот кон Охрид поради невремето

Локална нестабилност вчера попладне и во вечерните часови имаше во западните делови од земјата особено во Кичевско, која во вечерните часови се пренесе кон централните делови, но слабееше по интензитет, […]

Вести

Развој на нестабилна облачност проследена со локален пороен дожд во делови од Македонија

Развој на нестабилна облачност проследена со локален пороен дожд и грмежи има во западните делови од Македонија особено во планинските подрачја. Облачната маса, како што соопштуваат од УХМР, се движи […]

Вести

УХМР: Нестабилно време во вечерните часови

Во планинските региони на северозапад и на исток, попладневно има развој на конвективна облачност, а поизразен северен ветер има во Овчеполието и во штипско, соопштуваат од УХМР.За подоцнежните часови најавуваат […]

Вести

На 6. август наврна двојно повеќе дожд од историскиот максимум од 1996 година

На територијата на Република Македонија во Скопската котлина на ден 6 август 2016 година има појава на невреме проследено со интензивни врнежи, олуен ветер и многубројни електрични празнења.Максималната брзина на […]

Вести

НОВА ПРОГНОЗА: Доаѓа пороен дожд и грмежи во четврток!

Од четврток попладне и во петок повторно се најавува невреме со пороен дожд, грмежи, силни електрични празнења и силен ветер.УХМР информира дека во четврток попладне и во петок Македонија ќе […]

Вести

Невремето што ја зафати Скопската котлина е со веројатност на појавување еднаш во илјада години

Регистрираниот рекорден интензитет на невремето што завчера ја зафати Скопската котлина е со веројатност на појавување од 0,1 отсто или еднаш во илјада години, соопшти попладнево Управата за хидрометеоролошки работи […]