Ознака: УХМР

Вести

Времето до среда студено и ведро, а за во четврток подгответе се – ќе има снег!

Ведро и особено студено во утринските часови ќе биде времето до среда, проследено со слаб до умерен северен ветер, информираат од УХМР. Од среда ќе почне да дува јужен ветер, […]

Вести

ДЕЦАТА ОВОЈ ВИКЕНД ИМААТ ПРИЧИНА ЗА РАДОСТ- еве што најавува УХМР за во сабота и недела

За време на викендот под влијание на циклонска активност и влажна воздушна маса ќе преовладува облачно време со врнежи од дожд, а на планините од снег. УХМР најавува дека повремено […]

Вести

Денеска облачно време со утринска магла- УХМР со најава за снег и тоа многу набрзо, еве кога доаѓа

Времето денеска ќе биде умерено облачно, претпладне по котлините со појава на магла и ниска облачност. По одделни котлини маглата ќе се задржи во поголем дел од денот. Ќе дува […]

Вести

УХМР најавува снег: Еве ги деталите за временската прогноза денес, во наредните денови не очекува целосен пресврт

Времето во земјава ќе биде претежно облачно, во источните делови со повремени сончеви периоди. Во западните делови ќе има услови за слаб локален дожд, а на планините за слаб снег. […]

Вести

Подгответе се: Од утре пообилни врнежи од дожд и снег

Пообилни врнежи од дожд, а на планините и снег, за утре и за в среда најавуваат метеоролозите. Од УХМР информираат дека во следните денови ќе преовладува променливо облачно време со […]

Вести

УХМР објави каква зима не’ очекува и какви ќе бидат температурите

Зимата 2020/2021 се очекува да биде со натпросечни темератури и просечно врнежлива, покажуваат хидрометеоролошките следења и прогнози. Како што соопшти УХМР, во однос на врнежите кои ќе бидат во рамки […]

Вести

НИ ДОАЃА СНЕГОТ: УХМР најавува вистинска зимска идила и тоа за оваа недела- еве ги деталите!

Времето денеска претпладне понекаде во котлините на север и на исток беше магливо или со значителна ниска облачност, а од пладневните часови ќе биде претежно сончево и ќе дува слаб […]

Вести

УХМР со предупредување: Викендов нестабилно време со пороен дожд и грмежи

Денес и утре ќе биде особено нестабилно со пороен дожд и грмежи. Локално процесите ќе бидат поинтензивни во форма на невреме со пообилен пороен дожд (на места и над 10 […]