Ознака: УХМР

Вести

УХМР ПОВТОРНО ПРЕДУПРЕДУВА- попладне останете дома, невреме доаѓа во Македонија!

Управата за хидрометеоролошки работи предупредува дека попладне, како и во вечерните и ноќните часови ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, локално во форма на невреме со […]

Вести

Небото над Скопје се стемни- УХМР најавува невреме во главниот град, без чадор не излегувајте од дома

По екстремно топлиот ден и ведрото небо, над Скопје небото се стемни. Во овој момент во главниот град дува засилен ветер, а како што предвиде и УХМР попладнево се очекува […]

Вести

Сончево и многу топло време, УВ индексот 9 – во петок нова промена

Времето денеска ќе биде сончево и топло со слаб до умерен, а долж Повардарието повремено засилен, ветер од северен правец. Максималните температура во интервал од 30 до 37 степени, а […]

Вести

Денеска повторно дожд во Македонија- од утре топлотен бран и максимално високи температури

Времето денеска ќе биде променливо облачно, наместа ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и со засилен ветер, информираат од УХМР. Утринската температура во земјава ќе се спушти во интервалот […]

Вести

УХМР ГО ВКЛУЧИ АЛАРМОТ: Попладне и вечерва не излегувајте од дома, невремето доаѓа во Македонија!

УХМР за попладнево и за вечерните и ноќни часови најавува развој на нестабилна облачност со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Локално процесите ќе бидат поинтензивни во форма на невреме […]

Вести

Попладне ќе врне дожд

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност, попладне со локална појава на краткотраен пороен дожд, информираше УХМР. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен, а во […]

Балкан

Белград под вода, а автомобили пловат по улиците: УХМР по невремето во соседството со предупредување особено за попладнево и утре!

Големо невреме вчеравечер го погоди Белград предизвикувајќи поплави во некои делови од градот. Сцените кои вчера можеа да се видат на социјалните мрежи укажуваат на големи материјални штети. Еден дел […]