Ознака: ученици

Вести

Државната матура со измени, учениците до 5 март да ги пријават испитите што ќе ги полагаат

Наместо три екстерни и еден интерен, средношколците во завршна година ќе полагаат два екстерни и два интерни испита и проектна задача на државната матура, а согласно со постигнатиот договор со […]

Вести

Почнува второто полугодие, од денеска учениците на настава

По тринеделен зимски распуст, основците и средношколците денеска се враќаат на настава – пред ИТ-уредите или во училишните клупи, за да го продолжат второто полугодие од учебната 2020/2021 година. Според […]

Вести

Учениците од денеска на распуст, наставата продолжува на 21 јануари

Основците и средношколците од денеска се на зимски распуст кој ќе трае до 20 јануари. Наредниот ден учениците ќе ја продолжат наставата од второто полугодие на учебната 2020/2021 – во […]

Вести

Почнува учебната година за учениците и студентите

Одложено за учениците и редовно за студентите почнува учебната 2020/2021 година која е со многу неизвесности поради непредвидливост со заразата од КОВИД-19. Училишната година денеска треба да ја почнат 270 […]

Живот

Експеримент што ќе ви докаже зошто децата треба да носат маски на училиште

Заштитните маски се задолжителни во затворен простор, а наскоро и учениците што ќе се вратат на училиште ќе мораат да седат со маски. За ова правило, се разбира, има добра […]

Вести

Градинките се подготвуваат за прием на деца од 9 септември, училиштата ќе ги отворат вратите од 1 октомври

Директорите и вработените од денеска интензивно се подготовуваат за безбедно згрижување на децата од предучилишна возраст и заштита на вработените. Се набавуваат хигиенски средства, нови постелнини се реновираат просториите. За […]

Вести

Со маски или без, учениците низ Европа почнаа да се враќаат во училиштата

Училиштата низ цела Европа ги отвораат вратите за учениците овој месец, речиси по шест месеци од почетокот на пандемијата. Многу наставници и родители се плашат дека повторното отворање на училиштата […]