Ознака: УЈП

Вести

Ампова од Гласен текстилец: Работниците се пак оштетената страна, УЈП да реагира за исплата на плата од 8000, 9000 денари

Кристина Ампова, од здружението Гласен текстилец, вечерва во Отворено студио на ТВ 24 посочи дека Управата за јавни приходи мора да се стави во служба на работниците, истакнувајќи дека работниците […]

Вести

Си лапнаа по 100.000 денари поради сметки со ДДВ-то

Во наградната игра на Министерството за финансии „Мој ДДВ-Моја награда“ петмина кумановци освоија награди од дневното извлекување. Двајца добија по две илјади денари и тројца по илјада денари. Тие нема […]

Вести

Непријатно искуство на еден скопјанец: Чувајте ги уплатниците од платените казни, УЈП може повторно да ви побара пари

Чувајте ги сметките и уплатниците од платените казни, УЈП може одново да ви побара пари, пишува Пресинг. На скопјанец кој лани си платил казна за судска пресуда од околу 300 […]

Македонија

УЈП работи викендов и испраќа последен апел до граѓаните

Денес и утре е последен рок во кој граѓаните ќе можат да ја потврдат или коригираат претпополнетата годишна даночна пријава. Веќе од понеделник, годишните даночни пријави ќе добијат статус на […]

Македонија

УЈП ќе потврдува или коригира Годишни даночни пријави и викендов

Управата за јавни приходи соопшти дека ќе им овозможи на граѓаните да ја потврдат или коригираат претпополнетата Годишна даночна пријава и за време на викендов. -Ова од причина што крајниот […]

Македонија

Денес последен ден за потврда или корекција на податоците во Годишната даночна пријава

Истекува рокот за увид во претпополнетата Годишна даночна пријава за 2018 година што значи дека даночните обврзници кои се регистрирани на системот е-Персонaлен данок имаат можност уште денеска преку своите […]

Вести

Не чекајте „5 до 12“: Уште само пет дена остануваат да ги проверите годишните даночни пријави

Граѓаните кои оствариле приходи во 2018 година имаат рок до крајот на овој месеци, односно 31 мај да направат увид во претпополнетата Годишна даночна пријава електронски доставена од Управата за […]

Економија

Навалете на УЈП распродажба

По евтини цени УЈП распродава возила, компјутери, мотоцикли… На објавениот оглас се продаваат движни и недвижни предмети. Како што е посочено на веб порталот http://e-aukcii.ujp.gov.mk, можете да ги видите активните аукции, […]

Економија

Ако немаат дополнителни приходи пензионерите не треба да се регистрираат за е-персонален данок

За ова информираше на денешната прес-конференција директорката на УЈП Сања Лукаревска, додавајќи дека обврската е одложена за седум години. Таа нагласи дека до крајот на октомври во електронскиот систем биле евидентирани […]