Ознака: фетулах ѓулен

Вести

Турција и САД во преговори за екстрадиција на Ѓулен

Претставници на Министерството за правда и на Министерството за надворешни работи на САД денеска во Анкара почнаа разговори со турските колеги за екстрадиција на муслиманскиот свештеник Фетхулах Ѓулен, јави Ал […]

Вести

Ердоган: Нема разлика помеѓу Ѓулен и ИД

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган синоќа за крвавиот самоубиствен бомбашки напад на свадба која се случи во Газиантеп, изјави дека терористичката група “Исламска држава” најверојатно го извршила нападот за време […]

Меѓународен фудбал

Најдобриот турски фудбалер е обвинет за тероризам

Турција издаде потерница за фудбалската легенда Хакан Шукур поради неговото евентуално учество во обидот за преврат на 15 јули, пренесе агенцијата Анадолија.Голгетерот и освојувач на бронзен медал од Светскиот шампионат […]

Вести

Ердоган се закани: Америка ќе мора да избере помеѓу Турција и Ѓулен

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган им постави ултиматум на САД да изберат меѓу Турција и исламскиот проповедник Фетулах Ѓулен, кого Анкара го обвинува дека е организатор на обидот за воен […]

Вести

Турција издава втор налог за апсење на Ѓулен по обидот за пуч

Обвинителството во Измир издаде налог за апсење на исламскиот проповедник Фетулах Ѓулен, кого Анкара го обвинува за организирање на обидот за пуч на 15 јули, јави турската телевизија НТВ.Според информациите […]

Вести

Родната куќа на организаторот на пучот во Турција ќе стане јавен тоалет

Родната куќа на имамот Фетулах Ѓулен, кого турските власти го обвинуваат за организирање на обидот за државен удар што се случи кон средината на овој месец, ќе биде пренаменета во […]

Вести

Покрената е истрага против сите воени судии и обвинители во Турција

Турското Министерство за одбрана нареди да почне истрага против сите воени судии и обвинители во државата, јави НТВ.Телевизијата прецизира дека 262 воени судии и обвинители и обвинители се отстранети од […]

Вести

Радио Слободна Европа во мисија за спасување на Ѓулен!

Обидот за државен удар и рушење на Реџеп Таип Ердоган од функцијата претседател на Република Турција, во светската јавност налета на пораки со осудувања.Турските власти по пучот уапсиле над 6.000 […]