Ознака: филипини

Вести Свет

Силен земјотрес утрово ги погоди Филипините

Најмалку едно лице настрадало, а повеќе од 40 се повредени во силен земјотрес кој утрово ги погоди Филипините. Земјотресот со јачина од 6,8 степени по Рихтер го погоди островот Минданао на […]

Вести Свет

Бројот на загинати во вчерашниот земјотрес на Филипините се зголеми на петмина

Бројот на загинати во вчерашниот земјотрес на Филипините се зголеми на петмина со десетици повредени, соопштија локалните власти. Јужниот дел на Филипини синоќа го погоди земјотрес со јачина од 6,3 степени […]

Занимливости

Средношколците на Филипините мораат да засадат по 10 дрвја пред матурирање

Развојот на една држава не секогаш може да се одредува по нејзиниот економски раст. Понекогаш една држава може да изгледа како развиена само поради менталитетот на луѓето. Од друга страна […]

Вести

Филипини: Пет лица распнати на крст во ритуал за одбележување на Велигден

Католичките верници на Филипини за Велигден имаат необичен ритуал, за време на кој некои од нив се приковани за дрвени крстови и со ваков обред го одбележуваат големиот христијански празник. […]

Вести Свет

Силен земјотрес на Филипините

Како што соопшти Американскиот геофизички институт земјотрес со интензитет од 7,2 степени според Рихтеровата скала денеска е регистриран на јужниот филипински остров Минданао. Епицентарот на земјотресот бил на 193 километри […]

Вести Свет

28 луѓе мртви до сега

На Филипините загинаа 28 луѓе, а тајфунот се приближува кон кинескиот брег Уште најмалку 13 лица се водат за исчезнати, главно при лизгање на земјиште во планинските области, соопштуваат филипинските […]

Вести

Моќен тајфун ги погоди Филипини- повеќе од пет милиони луѓе се загрозени од невремето

Моќниот тајфун Мангхут ги погоди Филипините, соопштија локалните метеоролошки служби. Невремето беснее на североисточното крајбрежје на земјата со ветер со брзина од 205 километри на час. Тајфунот дошол на копно […]

Сцена

Светски боксер изгради домови за повеќе од 1.000 сиромашни семејства

Откако заработи милиони од мечот со Флојд Мејведер, боксер и политичар искористи дел од заработените пари за да изгради домови за над 1.000 сиромашни семејства во неговиот роден град.Мени Пакиао […]

Вести

Хаос на Филипини: 10 мртви, повеќе од 60 повредени…

Експлозија на преполн пазар во Филипини.Експлозија на преполн пазар во Филипини. Портпаролот на претседателот Ернесто Абелја изјавил дека повеќе од 10 лица се починати а повеќе од 60 повредени. Исто […]

Вести

Филипинскиот претседател му порача на американски амбасадор: „Ти си кучкин син и хомосексуалец“

Официјален Вашингтон прати протест до Манила поради тоа што претседателот на Филипините, Родриго Дутерте, американскиот амбасадор Филип Голдберг во својата земја го нарекол „кучкин син и хомосексуалец“.Истовремено го обвинил дека […]

Црна хроника

РЕКИ КРВ: Мртви тела на дилери лежат по филипинските улици!

Филипинскиот претседател Родриго Дутерте му вети на народот дека ќе се реши од криминалците и трговијата со дрога поради која умираат повеќе илјади луѓе.Меѓутоа, под тоа не мислел дека ќе […]