Ознака: Филипче

Вести

Реакција од Филипче, да не се блокираат измените на Законот, треба бргу да се делува

Најостро реагирам на повторниот обид на ВМРО-ДПМНЕ за блокада на измените на Законот за заштита на населението од заразни болести и новите мерки за превенција од понатамошно ширење на вирусот. […]

Вести

Филипче: Мерките за заштита од ковид-19 итно да се донесат од Собранието

Филипче: Мерките за заштита од ковид-19 итно да се донесат од Собранието Мерките за заштита од ковид-19 кои се во Собранието мора итно да се донесат. Пратениците да покажат одговорност […]

Бавча

ФИЛИПЧЕ: Маска ќе мора да се носи и при пишување статус на ФБ

Министерот за здравство, Венко Филипче, денес ја промовираше новата владина мерка за онлајн заштита од коронавирусот што треба да стапи на сила од октомври, а според која – секој граѓанин […]

Вести

Започна есенскиот КОРОНА ВИРУС бран. Следуваат рестриктивни мерки

Започна есенскиот КОРОНА ВИРУС бран. Следуваат рестриктивни мерки Филипче на денешната прес конференција извести дека се разгледува воведување на нови мерки за заштита од КОВИД-19 поради влошената состојба. Филипче смета […]

Вести

Учениците над трето одделение од Скопје нема да одат и понатака на настава

Учениците над трето одделение од Скопје нема да одат и понатака на настава Училишта со мал број на класови и ученици може да побараат дозвола да вршат настава во живо […]

Вести

Филипче побара казни за ноќните клубови кои собраа голем број млади без да се почитуваат мерките за безбедност

Филипче побара казни за ноќните клубови кои собраа голем број млади без да се почитуваат мерките за безбедност Гледам фотографии на социјалните медиуми од журки и забави во повеќе градови […]

Вести

Разрешен е Зибери поради злоупотреба на функцијата во политички цели, ДУИ обвини за политичка одмазда

Разрешен е Зибери поради злоупотреба на функцијата во политички цели, ДУИ обвини за политичка одмазда Па ова мора да е првиот, историски првиот Албанец од ДУИ кој некогаш бил сменет […]

Вести

Се соочуваме со посилен бран на вирусот, СЗО верува дека ситуацијата може да се стави под контрола

Се соочуваме со посилен бран на вирусот, СЗО верува дека ситуацијата може да се стави под контрола Земјава се соочува со бран на вирусот посилен од првиот. Нови 135 случаи […]

Вести

АЛАРМАНТНО: 193 случаи на КОРОНАВИРУСОТ од 1.391 тестирање, починаа 9 лица

АЛАРМАНТНО: 193 случаи на КОРОНАВИРУСОТ од 1.391 тестирање, починаа 9 лица Филипче на прес конференција ги соопшти бројките за денеска. Како што може да се види тие се алармантни. И […]

Вести

Филипче: Ги молам медиумите да не објавуваат шпекулативни бројки

Почитувани медиуми и новинари, Деновиве голем број на медиуми уште рано наутро објавуваат неофицијални и речиси секогаш неточни информации за бројот на новозаболени. Од самиот почеток на оваа криза лично […]

Вести

Филипче на ТВ Алсат, неопходно е угостителите да се придржуваат строго до правилата

Филипче на ТВ Алсат, неопходно е угостителите да се придржуваат строго до правилата Филипче вечерва гостуваше во ТВ Алсат и говореше за новите мерки кои Владата ги донесе денеска: Во […]