Ознака: филм

Филм

Оскаровецот Хоакин Феникс ќе го глуми Наполеон

Оскаровецот Хоакин Феникс ќе го глуми Наполеон Ќе режира Ридли Скот. Ова гарантира извонреден филм. Познатиот холивудски режисер Ридли Скот, кој моментално работи на филмот „Последниот дуел“ со Мат Дејмон, […]

Филм

Американците во текот на карантинот најмногу гледале „Пријатели“

Американската CableTV.com спроведе истражување во сите 50 американски сојузни држави, за тоа кои серии Американците најмногу ги гледале додека биле во карантин поради новиот коронавирус. Резултатите покажале дека „Пријатели“ е […]

Филм

Меколи Калкин по долго време доби голема филмска улога – еве каде ќе го гледаме…

Меколи Калкин, најпознат по улогата на Кевин од популарниот филм „Сам дома“, ќе добие прва посериозна улога после долго времеуло. Во 10-та сезона на „Американска хорор приказна“, Калкин ќе ѝ […]

Сцена

Тимот на „Медена земја“: Не добивме Оскар, но сосема сме свесни за големината на овој филм

И покрај тоа што „Медена земја“ не доби Оскар, сосема сме свесни за големината на овој филм, за значењето на пораката што ја пренесува, за силата на бескрајните приказни што […]

Занимливости

ТРАМП СЕ ИЗНЕРВИРА ОТКАКО ЈА ИCEКОА „НЕГОВАТА“ СЦЕНА ВО „САМ ДОМА 2“: ФИЛМОТ НИКОГАШ НЕМА ДА БИДЕ ИСТ

Порано месецов, канадската национална телевизија CBC го емитуваше вонвременскиот „Сам дома 2“ од 1992 година, но без сцената во која накратко се појавува денес претседателот на САД – Доналд Трамп. […]

Видео

Ужичка република, цел филм (1974)

Ова е веќе класика од далечната 1974 година. Филмот на Жика Митровиќ е ремек дело на некогашната Југословенска кинематографија. Се работи за германска офанзива врз ослободена територија во денешна Србија. […]

Филм

Филмот за ресторанот во кој клиентите мора да ги убијат животните кои сакаат да ги јадат го шокираше светот

“Casa De Carne” е краток филм на Дастин Браун, за кој вели дека е филм за тешките одлуки и скриените вистини. Приказната е сместена во не толку далечна иднина, во […]

Сцена

Холивуд веќе подготвува филм за спасувањето на тајландските момчиња

Двајца американски филмски продуценти заминале во Тајланд, на местото каде е во тек акцијата за спасување на момчињата кои се блокирани во пештерата, јави Би-би-си. Мајкл Скот и Адам Смит […]