Ознака: финска

Занимливости

Финска е повторно најсреќната земја во светот, Maкедонија е на 94 место, пред нea се Хрватска, Косово, Србија…

Финска е повторно најсреќната земја во светот, Maкедонија е на 94 место, пред нea се Хрватска, Косово, Србија… Според индексот на среќа во светот за 2021 година во време на […]

Занимливости

Финска: Кучињата имаат речиси идентични резултати како ПЦР тестовите

Резултатите од истражувањето во Финска со кучиња кои можат да намирисаат заболен од новиот коронавирус, покажуваат дека кучињата дошле до речиси идентични резултати како од ПЦР тестовите. Три кучиња намирисале […]

Вести

Финска ги суспендира летовите од Скопје до 29 август

Финска ги суспендира летовите од Македонија до 29 август поради зголемениот број заразени патници со Ковид-19 кои доаѓаат од земјата во последниот период. Финскиот министер за транспорт и врски Тимо […]

Вести

Авион од Скопје слетал во Финска со 24 патници позитивни на коронавирус

Финска ќе воведе задолжителни тестови за корона вирус и карантини за патници од одредени земји со висок ризик, рече во понеделникот надлежниот министер, откако 24 од 157 патници кои пристигнаа […]

Вести

Како Данска и Финска ги отворија училиштата и покрај пандемијата?

Пандемијата на Ковид-19 предизвика ненадејни и невидени промени во образованието низ светот, погодувајќи повеќе од 1,5 милијарда ученици, од најмали до најголеми. Во март 2020 година, првпат во историјата, речиси […]

Вести

Во Финска продолжено породилното отсуство за татковците

Финската Влада, предводена од најмладата премиерка на светот, 34-годишната Сана Марин, планира измени на законот со кој двојно ќе се зголеми должината на платеното породилно отсуство за татковците. Со овие […]

Вести Коментари Свет

Претседател на Држава седи на скали

Доколку се прашувате што се  нечини во Македонија, ова е одговорот , една слика илјада зборови. Направете споредба со сликава.Нашите демек големи политичари блокираат цели улици кога идат на работа […]