Ознака: финска

Вести

Нов терористички напад!

Нов терористички напад!Финската полиција ранила и уапсила маж кој со нож избодел неколку луѓе во градот Турку, трет поголемина во Финска, јавува Би-Би-Си. Засега нема информација за евентуални жртви или […]

Вести

Финската разузнавачка агенција го зголеми нивото на готовност поради опасност од терористичи напади

Финската разузнавачка агенција го зголеми нивото на готовност, наведувајќи дека има сознанија за планирани „терористички проекти“ во Финска.– Најголема закана во Финска се и понатаму поединци и мали групи кои […]

Црна хроника

Маж застрела политичарка и две новинарки во Финска

Три жени се убиени во пукотници во малиот град на југоистокот на Финска, а полицијата соопшти дека е приведен 23-годишен маж. Една убиена жена е локална политичарка, додека другите две […]

Занимливости

БАШ ФИНИ СОСЕДИ: Норвешка планира на Финска да и подари планински врв!

Норвешка планира идната година на Финска, по повод 100 години од нејзината независност, да и подари планински врв!Портпаролката на норвешката влада, Ан Нордск, изјавила дека владата разгледува предлог, да врвот […]

Вести

Финска во шок: Незапамтено злосторство во скандинавската земја

Еден полицаец во Финска е убиен, а друг се здобил со тешки повреди од автоматско оружје, откако врз нив отворил оган еден 73-годишен маж што потоа се самоубил.Полицијата во Вихти, […]