Ознака: фифа

Меѓународен фудбал

ФИФА дозволи употреба на видео технологијата

Светската фудбалска федерација (ФИФА), одлучи да ја користи видео технологијата на Светското првенство во Бразил, во 2014 година, откако истата успешно беше имплементирана на Светското првенство за клубови. Претходно, видео […]

Меѓународен фудбал

ФИФА тестира нови технологии – како ќе знаеме дали топката влегла во голот?

Судиите на Светското Клупско првенство во Јапонија смеат да одбијат да ја користат технологијата која следи дали топката ја минала гол линијата. На натпреварувањето меѓу 8 клубови, меѓу кои ќе […]

Меѓународен фудбал

Блатер до Нејмар: Ја сакаш „Златната Топка“? Дојди во Европа!

И претседателот на ФИФА, Сеп Блатер, се вклучи во големиот тим што го повикуваат бразилецот Нејмар да се пресели во Европа. Скратената листа од три кандидати за титулата најдобар фудбалер […]