Ознака: Флорида

Вести

По полноќна забава на Флорида заразени 16 пријатели со Ковид-19

Група од 16 пријатели, кои ја минале ноќта во бар на Флорида, биле позитивни на тестот на коронавирус, јави Си Ен Ен. Тие ја предупредуваат американската јавност да биде внимателна […]

Вести

Американски експерти сметаат дека коронавирусот мутирал и станал поопасен

Експертите од Флорида веруваат дека успеале да докажат дека коронавирусот мутирал така што полесно ги заразува човечките клетки, пренесе Си-ен-ен. Тие велат дека се потребни повеќе истражувања за да се […]

Свет

Страшна експлозија во трговски центар во Флорида, десетици повредени (ВИДЕО)

Во силна експлозија која се случила во трговски центар на Флорида се повредени најмалку 20 лица. Локалните агенции пренесуваат дека најверојатно станува збор за експлозија на гас и дека на […]

Занимливости

Флорида: Наставниците ќе можат да носат оружје во училница

Законодавната власт на Флорида одобри закон кој ќе им дозволува на наставниците да носат пиштол во училниците, како мерка за спречување ситуации како што беше смртоносниот оружен напад во средно […]

Вести Свет

Во пукотница во банка на Флорида најмалку петмина загинати

Најмалку пет луѓе се убиени во пукотница во една банка на Флорида вчера, а осомничениот напаѓач е уапсен. Името на 21-годишниот осомничен не е е соопштено. Се работи за затворски стражар […]

Вести

Флорида се подготвува за бурата Алберто

Гувернерот на Флорида, Рик Скот денеска прогласи вонредна состојба во 67 окрузи во оваа американска сојузна држава, во пресрет на надоаѓањето на субтропската бура Алберто. Во предупредувањето на властите им […]

Вести

Терористички напад во Флорида – Две бомби експлодирале во шопнг центар

Две импровизирани експлозивни направи биле детонирани во трговскиот центар во Лејк Велс во Флорида, јавува „Еј-би-си њуз“.За среќа, никој не е повреден. Трговскиот центар бил итно евакуиран по екплозијата, а […]

Вести

„Ирма“ удри во Флорида

По барање на гувернерот на Флорида, Рик Скот, американскиот претседател Доналд Трамп одобри да се прогласи состојба на природна катастрофа на Флорида и наложи федерална помош за земјата што е […]

Вести

Хаос во Флорида : туристи застрелани на аеродром

Еден осомничен е во притвор, за кој властите веруваат дека е единствениот напаѓач   Повеќе лица се застрелани на аеродромот „Форт Лодердејл“ во Флорида. На вториот терминал на одделот за […]

Вести

ВИДЕО: Огромна огнена топка ја осветли Флорида и ги вознемири граѓаните!

Огромна огнена топка ја осветли Флорида и ги вознемири граѓаните, а на социјалните мрежи во САД се поведе голема дебата што е причината за оваа појава.Граѓаните се јавувале и во […]