Ознака: Хаваи

Вести

Вонредна состојба поради голем пожар- евакуирани повеќе илјади луѓе на Хаваи

Гувернерот на Хаваи, Дејвид Иге прогласи вонредна состојба на островот Мауи, каде изби голем пожар поради што се евакуирани повеќе илјади луѓе. Пожарот, кој изби во четвртокот, моментно зафаќа околу […]

Вести

Ураганот Хаваи направи вистински хаос во САД

По синоќешниот налет на ураганот Харви, најсилната бура што ја погоди САД во последните 12 години, без електрична енергија се останати 300.000 луѓе.Најмалку двајца ги загубија животите, околу 30 лица […]

Вести

Луѓето прават залихи на храна: Доаѓа силно невреме од западот со можни катастрофални последици!

Националната метеоролошка служба издаде предупредување за граѓаните на Хаваи по повод доаѓањето на ураганот Медлин кој од западот им се заканува на жителите на овој американски остров.Жителите веќе се ангажирани […]

Видео

Дали природата се потсмева со нас? Во вулканот во Хаваи се појави насмеан лик

По катастрофата што ја снајде Македонија, кај јавноста се распространи теоријата дека можеби временските услови се контролирани од страна на човекот.По катастрофата што ја снајде Македонија, кај јавноста се распространи […]

Занимливости

Рај на земјата : Дали сакате да работите на Хаваите за плата од 60 илјади долари годишно?!

Дали сакате да работите и  да живеете  на едно од најубавите места на планетата? И  тоа како  наставник на Хаваите. Имено, најголемиот предизвик со кој  Хаваите моментално  се соочуваат е […]