Ознака: Хаг

Балкан Избор на уредникот

Доказите за “жолтата куќа” се уништени во Хашкиот трибунал: Осум припадници на ОВК сведочат за трговијата со човечки органи

Србија го достави до Специјализираниот совет во Хаг извештајот за „жолтата куќа“ составен во 2004 година од форензичари, експерти за судска медицина и извршители на Хаг и УНМИК. Главната работа […]

Избор на уредникот Издвојуваме

Дали Артан Груби со своето преведување или со својата работа за Хашкиот трибунал го “испрати” Хашим Тачи во Хаг!?

Дали може да следува еден внатре албански конфликт поврзан со случајот жолта куќа и работата на Специјалниот суд во Хаг посветен на злосторствата направени од страна на УЧК? Минатата недела […]

Вести

Страшна несреќа во Хаг: 9 лица повредени при експлозијата

Најмалку девет лица се повредени попладнево при уривањето на дел од станбена зграда во холандскиот град Хаг, предизвикано од експлозија на гас, соопштија спасувачките служби. Седуммина од повредените се пренесени […]

Избор на уредникот

Не е дозволена амнестија за воени злосторства и државите секогаш можат да ги обноват запрените судски постапки!

Според ФОКУС, текстот од 29 мај 2014 (интернет издание) не е дозволена амнестија за воени злосторства и државите секогаш можат да ги обноват запрените судски постапки! Со оглед на тоа дека […]

Балкан

Само овој човек плачел во Хаг за Праљак

Хашкиот осуденик Радован Караџиќ плачел откако дознал дека Слободан Праљак извршил самоубиство, додека му ја читале пресудата за 20. години затвор.Караџиќ не можел да дојде на себе и постојано плачел […]

Вести

Почина Слободан Праљак откако испи отров во судницата во Хаг

Слободан Праљак почина денес во Хаг, откако испи отров во судницата за време на изрекувањето на пресудата, објавуваат хрватските медиуми.Праљак по изрекувањето на пресудата извика дека ја отфрла пресудата и […]

Балкан

Хаг потврди дека се манипулира со бројката на жртви во Сребреница

Пресудата на Младиќ повторно ја разбранува јавноста и ги разбуди духовите на балканот, а во преден план се истакнува масакарот во Сребреница која е симбол за страдањето на босанскиот народ.Бројно […]

Вести

СДСМ ќе ја користи пресудата во Хаг, која ја омаловажуваше

СДСМ според познавачите на состојбите своите планови за влез во НАТО и ЕУ ќе ја темели на стратегијата која владата на ВМРО-ДПМНЕ ја постави, да се искористи пресудата на меѓународниот […]