Ознака: хакери

Вести

Нов сајбер скандал: Руски хакери украле тајни податоци за трговијата со Велика Британија и САД?

Руски хакери, наводно, украле тајни податоци во врска со трговијата меѓу САД и Велика Британија, тврдат светските медиуми. Според Ројтерс, руските хакери украле информации преку е-пошта на поранешниот министер за […]

Избор на уредникот Издвојуваме

Создавање на кохезивен политички, економски и безбедносен систем кој е исклучиво насочен кон НАТО и ЕУ е превентивен одговор на сајбер заканите

Изјава за Пулс 24 на безбедносниот аналитичар  м-р Милан Стефаноски. Зошто хакерските напади зачестија, прво системот на ДИК, а денес системот на неколку државни институции, која е целта? Сајбер нападите […]

Вести Технологија

Во САД двајца хакери се обвинети за врски со кинеската Влада

Во САД двајца хакери се обвинети за врски со кинеската Влада Американското Министерство за правда денеска обвини двајца хакери поврзани со кинеската Влада. Според обвинението, цел на хакерите биле компании […]

Вести

Меркел: Цел сум на руски хакерски напади и тоа многу ме повреди

Меркел: Цел сум на руски хакерски напади и тоа многу ме повреди Меркел пред германскиот парламент во средата изјави дека претрпела болка кога дознала за хакерскиот напад во 2015 година […]

Вести

И Веб страницата на Институтот за социолошки и политичко-правни истражувања хакирана

Веб страницата на Институтот за социолошки и политичко-правни истражувања хакирана од т.н. Powerful Greek Army со употреба на најпогрдни имиња за Македонија и Македонците! Претходно објавивме дека се хакирани мајлови на […]

Вести Технологија

УРГЕНТНО: Хакирани мајлови на вработени во Министерство за Финансии и Економија

УРГЕНТНО: Хакирани мајлови на вработени во Министерство за Финансии и Економија На Твитер се појави маил на кој се поставен фајл за симнување со листа на маили од вработени во […]

Технологија

Хакери тргуваат со 73 милиони кориснички податоци на црниот пазар

Хакери тргуваат со 73 милиони кориснички податоци на црниот пазар Еден од најголемите случаи на онлајн кражба е откриен откако хакерската група ShinyHunters понуди на продажба податоци на 73,2 милиони корисници […]

Вести

Хакери украле милиони податоци на политичари и познати личности во Германија

Непознати хакери украле милиони податоци на германски политичари, новинари и познати личности, објави германскиот весник „Билд“, истакнувајќи дека ова можеби е најголемиот хакерски напад во историјата на Германија. Неколку илјади […]