Ознака: хакери

Вести

Хакери украле повеќе од 30 милиони долари од јужнокорејска берза за криптовалути

Хакери ја нападнале берзата за трговија со криптовалути Битамб (Bithumb), од која се украдени виртуелни валути во вредност од 35 милијарди вони (31,51 милиони долари). Битамб, чија централа е во […]

Вести

Турски хакери со нови закани до грчки владини интернет страници

Турски хакери упатија нови закани до грчки владини интернет страници, објави весникот „Катимерини“. Во интервју за телевизијата „Скај“, турските хакери се заканија дека поседуваат чувствителна информација од грчкото Министерство за […]

Вести

Хакерите од Северна Кореја се глобална закана

Според американскиот весник Њујорк тајмс, комунистичкиот режим на Северна Кореја развил армија од 6.000 хакери кои се во состојба да вршат кибер напади врз западните држави.Засега, според весникот, севернокорејскиот режим […]

Занимливости

Хакерите објавија тајни мејлови на Бекам

Германскиот магазин „Де Шпигел“ објави мејл комуникација на Дејвид Бекам која ги открива вистинските причини поради кои поранешниот фудбалер на Манчестер Јунајтед се занимава со хуманитарна работаМрежата на истражувачки новинари […]

Вести

Хакиран сајтот на Еврокомисијата

Интернет страницата на Европската комисија синоќа беше хакирана со голем кибер напад, соопшти утрово поортпаролот на Еврокомисијата, Маргаритис Схинас.Тој не посочи од каде потекнувал кибер нападот. – Успеавме да го […]

Технологија

Пожелно е да го сокриете датумот на раѓање на Фејсбук!

Ако на вашиот Фејсбук профил, покрај другите информации стои и датумот на вашето раѓање, веднаш избришете го бидејќи е идеална цел за хакерите.Поточно, компјутерските криминалци на Фејсбук се обидуваат да […]

Занимливости

Светските влади стравуваат од нив: Каде се кријат најдобрите хакери?

Сајтот HackerRank неделава објави анализа која покажува во кои земји се кријат најдобрите програмери на светот.Врз основа на постигнатите резултати, најдобро пласирана е Кина, потоа следат Русија, Полска, Швајцарија, Унгарија […]

Вести

Отворено писмо до Сорос: Србија нема да се распадне за 4 милиони евра

Откако хакерите му ги открија електронските пораки на кои јасно се виде дека Џорџ Сорос, односно неговиот Институт за отворено општество, на разни медиуми, невладини организации и други институции во […]