Ознака: хакирање

Технологија

Забележувате нешто сомнително? Ова се знаците дека мобилниот ви е хакиран

Се појавија чудни апликации Многу добар знак на „инфекција“ е наоѓањето инсталирани апликации што не сте ги инсталирале вие. Апликациите што не сте ги инсталирале вие доаѓаат од други апликации […]

Технологија

Проверете го вашиот профил – доколку ви е вклучена оваа опција, постои можност од хакирање на вашиот телефон

Во текот на притиснувањето на копчето „Click to chat“, вашиот број ќе биде проследен во URL стрингот. Компанијата „Google“ повеќе пати беше критикувана поради издавање на приватни податоци од корисниците, […]

Вести

За прв пат кај нас! CyberMK 2020 – Прв Национален натпревар во сајбер безбедност – хакатон!

Сајбер безбедноста никогаш не била поважна. Ако порано беше доволно само да се избере вистинскиот firewall, антивирус и алатки за енкрипција, сега треба да се направи многу повеќе за да […]

Вести

Го хакирал банкоматот и украл брдо пари, па обезбедувањето го запрашало дали му треба помош, тоа што следувало потоа е лудост

Полицајците среде ноќ собрале од улица речиси 10.000 евра по кражба на банкомат покрај канцелариите на хрватската пошта во Сплит, пишува „Слободна Далмација“. Како што се наведува, неколку часа по […]

Магазин

Љупка Митрова за хакирањето на „Инстаграм“ профилот

Во денешните вести на вистина имавте прилика да прочитате дека профилот на македонската инфлуенсерка Љупка Митрова е хакнат. Наводно, некој сајбер манијак го хакнал профилот на македонската инфлуенсерка и објавил фотографија на […]

Технологија

Хакирани околу 500 милиони корисници на „Јаху“ – итно сменете ја лозинката

Американската интернет компанија „Јаху“ потврди дека сметките на околу 500 милиони нејзини корисници биле нападнати минатиот месец од хакери.Како што пренесува „Дојче веле“, засега непознати хакери ги украле приватните информации […]

Вести

Хакирани организациите водени од Сорос

Стотици документи од групите водени од милијардерот и донатор, либералот Џорџ Сорос, протекоа откако во саботата хакерите ги објавија нивните документи.2576 документи беа објавени од страна на DCLeaks, вебсајт воден […]