Ознака: Халкидики

Балкан

Големо невреме ги зафати познатите грчки летувалишта, на Халкидики гледка како од апокалипса

Големо невреме со силни врнежи од дожд, ветер и грмежи ги зафати неколку грчки региони. Во невремето настрадало најмалку едно лице. Силните врнежи, воглавно проследени со град и силни ветрови […]

Балкан

Драма на Халкидики: Ветер одвлекол 7-годишно момче на средината на морето- девојка се обидела да го спаси

Несекојдневна драма се одиграла вчера на популарното грчко летувалиште Торони, на Халкидики, кога ветер одвлекол 7-годишно дете од Србија, кое лежело на душек и го однело на среде море што […]

Балкан

На Халкидики се санираат и пребројуваат штетите од невремето кое одзеде седум животи

По големото и катастрофално невреме со силен ветер од над 100 километри на час, но со кратко траење, што однесе седум човечки жртви, на Халкидики од вчера се пребројуваат и […]

Вести

МНР со одговор: Има ли настрадани македонски државјани на Халкидики?

До овој момент нема информации за настрадани државјани на Северна Македонија во невремето што го зафати поширокиот грчки регион Халкидики, потврдија за МИА од МНР. Засега ниеден македонски државјанин не […]

Балкан

Страшното невреме на Халкидики однесе неколку животи

Најмалку шест лица ги загубија животите во големото невреме проследено со дожд, град и со силен ветер, што синоќа го зафати грчкиот полуостров Халкидики, јавуваат грчките медиуми. Меѓу загинатите се […]

Занимливости

Суфлаки на Халкидики и на Лефкада не е исто јадење: Ова мора да го знаете пред да одите на летување во Грција

И Грците често знаат да се збунат. Со оглед на тоа дека голем број од туристите летуваат во областа на северна Грција тогаш треба да знаете дека тоа што е […]

Македонија

Доставен извод од катастарот дека Чавков не поседува вила на Халкидики, правдата ќе се бара во Стразбур

Адвокатот на осудениот поранешен директор на Бирото за јавна безбедност (БЈБ) Митко Чавков, Сашко Дуковски, до судот достави извод од катастарот на Халкидики. Со него се потврдува дека Чавков не поседува […]

Вести

Заев на викенд на Халкидики

Македонскиот премиер Зоран Заев го поминува викендот на Халкидики, објави радиото „Тесалоники“. Заев на викенд одмор таму е отиден со сопругата, во придружба на еден од вицепремиерите кој исто така […]