Ознака: Хан

Вести

ХАН: Перспективата за членство во ЕУ може да стане реалност за С. Македонија дури по 30 години

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан повторно остро го критикуваше негативниот став на Франција и одбивањето на европските лидери да донесат одлука за почеток на пристапните преговори со Македонија и Албанија, […]

Вести Избор на уредникот

Хан до Мицковски: Бев кристално јасен дека ратификацијата на Договорот од Преспа мора да се финализира брзо и без никакви пречки

Да се потсетиме како навистина стојат работите. Оти некои имаат кратка меморија… Пред два месеци Хан ја поздрави определбата на Мицковски да не го опструира Преспанскиот договор. „Бев кристално јасен […]

Балкан Вести

Хан утре непланирано доаѓа во Белград

Утре во кратка и ненадејна посета на Белград доаѓа европскиот комесар за проширување и добрососедска политика, Јоханес Хан. Според неофицијалните информации тој ќе се сретне со српскиот претседател Александар Вучиќ, а разговорите […]

Вести Свет

Хан ќе бара објаснувања од Орбан

 Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан утрово на Твитер објави дека доколку е потврдена информацијата дека Унгарија одобрила азил за Никола Груевски тој од Виктор Орбан очекува солидно објаснување за основите […]

Вести

Мијалков: Мицковски ти си лицемер и привремен претседател

По вторпат во две недели, односно откако беше исклучен од партијата, поранешниот директор на УБК и висок партиски функционер на ВМРО-ДПМНЕ, Сашо Мијалков, му пиша отворено писмо на октроираниот „претседател“ […]

Вести Свет

Ако опозицијата не го поддржи договорот од Преспа, ќе мора да одговара за тешките последици за граѓаните, предупреди Хан

На социјалната мрежа „Твитер“ еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан ја повика опозицијата да се однесува државнички и да го поддржи договорот од Преспа. -Ако не успее во тоа, тогаш ќе […]

Коментари

Хан го виде Штип, досега најголемата придобивка од референумот

Хан го виде Штип, досега најголемата придобивка од евроинтеграциите и референдумот. Па се разбира да не влеговме во ваков стрес како сега со референдумот кога ќе дојдеше Хан, па дури […]