Ознака: хемикалии

Живот

НАЈДОБРИОТ ТРИК ЗА ЧИСТЕЊЕ НА РЕРНАТА БЕЗ ХЕМИКАЛИИ И СТРУГАЊЕ

Обавезно пробајте, делува! Чистењето на рерната е мака, особено ако не сте биле претпазливи, па вкусната храна што вриела во тој дел од шпоретот испрскала на грејачите и на sидовите […]

Живот

Починала чистејќи го тоалетот: Две хемиски средства биле фатални за оваа жена

Смртта на оваа жена во Велика Британија покажува колку треба да се биде внимателен со хемикалиите. Селија Семор, 34-годишна жена од Велика Британија, почина откако го исчисти подот во бањата […]

Нега и убавина

Хемикалии во ноктите поврзани со рак, автоимунитет, дебелината и нарушување на хормоните

Прв дел: Популарноста на културата “мани-педи” ги загрозува потрошувачите, салонските и спа-работниците и маникуристите преку изложување на токсични хемикалии со добро дефинирани здравствени последици Не е тајна дека нашата кожа […]

Занимливости

Родители внимавајте, секое дете ја носи во џеб: Оваа популарна играчка чини 50 денари, а е полна со штетни хемикалии

Според последните истражувања слајмот најпопуларната играчка помеѓу младите содржи големо количество од хемикалијата бор. Тестовите кои беа спроведени покажуваат дека во овие „лигавци“ има 4 пати концентрација на оваа хемикалија […]

Занимливости

Сода бикарбона – домашен дезодоранс без штетни хемикалии

Разните дезодоранси кои ги купуваме од козметичките салони за да го неутрализираме мирисот на потта, најчесто се полни со хемикалии кои штетно влијаат на кожата и потните жлезди. Содата бикарбона […]

Живот

Најпопуларната играчка која ја имаат сите е полна со штетни хемикалии!

Според последните истражувања слајмот најпопуларната играчка помеѓу младите содржи големо количество од хемикалијата бор. Тестовите кои беа спроведени во Велика Британија покажуваат дека во овие „лигавци“ има 4 пати концентрација […]

Живот

Без хемикалии: Направете сами омекнувач за алишта

Направете сами омекнувач за алишта кој е три пати поевтин, а од кој алиштата долго ќе мирисаат прекрасно. Ви требаат една шолја топла вода,алкохолен оцет, како и регенератор за коса. Измешајте ги […]

Живот

Поефикасно од било која друга хемикалија: Исчистете го тоалетот со ова светло за да заблеска

Ова средство, кое можете и сами да го направите е ефикасно во борбата против тврдокорните дамки, не е скапо, а е супер ефикасно.Потребно ви е: – 1 шолја бел оцет […]