Ознака: хив

Вести

Жена со ХИВ искасала полицаец

Повозрасна пијана жена во раните утрински часови ги вознемирувала присутните во дискотека во италијанската област Тоскана, а потоа и го искасала полицаецот, кој дошол да ја апси. Повредениот карабинер сега […]

Сцена

Позната тинејџерска ѕвезда призна дека е бисексуалец!

Пејачот Арон Картер ја започна кариерата на своја 7-годишна возраст, а сега соопштил дека доброволно се пријавил на клиниката за одвикнување од зависности.Тој неодамна ја изненадил јавноста со објава дека […]

Регион

Ненад има сида и принуден е да лаже: Кажувам дека имам леукемија, ме зарази девојка која знаела дека има ХИВ

Ја добив дијагнозата. Настана пекол. Сакав да се убија“, вели  несреќното момче.Ненад. Л. (45), од Србија,  во кревет  го  дочека денешниот Светски  ден за борба против ХИВ. Вирусот го  нападнал […]

Издвојуваме

Започна националната кампања за борба против ХИВ и СИДА

Под мотото „Шизици, уживајте без ризици!“ започна националната кампања за борба против ХИВ/СИДА. Наменета за широката јавност и посебно фокусирана на младите луѓе, оваа кампања содржи и дополнителни активности, со […]

Вести

Европска недела на ХИВ тестирање

Асоцијацијата за здравствена едукација и истражување – ХЕРА се приклучува на Европската недела на ХИВ тестирање под мотото „Тестирај, лекувај, превенирај“, која ќе трае од денеска до 25 ноември.Повеќе од […]

Занимливости

Срушен е митот за неправедно обвинетиот „нулти-пациент“: Конечно е докажано дека не предизвикал епидемија на сида

Гаетан Дига, стјуарт од авио-компанијата „Ер-Канада“ влезе во историјата на сидата како „нулти-пациент“ – тој наводно бил првиот кој го донел во Америка вирусот на ХИВ. Дига, кој почина од […]