Ознака: хив

Сцена

Позната тинејџерска ѕвезда призна дека е бисексуалец!

Пејачот Арон Картер ја започна кариерата на своја 7-годишна возраст, а сега соопштил дека доброволно се пријавил на клиниката за одвикнување од зависности.Тој неодамна ја изненадил јавноста со објава дека […]

Балкан

Ненад има сида и принуден е да лаже: Кажувам дека имам леукемија, ме зарази девојка која знаела дека има ХИВ

Ја добив дијагнозата. Настана пекол. Сакав да се убија“, вели  несреќното момче.Ненад. Л. (45), од Србија,  во кревет  го  дочека денешниот Светски  ден за борба против ХИВ. Вирусот го  нападнал […]

Издвојуваме

Започна националната кампања за борба против ХИВ и СИДА

Под мотото „Шизици, уживајте без ризици!“ започна националната кампања за борба против ХИВ/СИДА. Наменета за широката јавност и посебно фокусирана на младите луѓе, оваа кампања содржи и дополнителни активности, со […]

Вести

Европска недела на ХИВ тестирање

Асоцијацијата за здравствена едукација и истражување – ХЕРА се приклучува на Европската недела на ХИВ тестирање под мотото „Тестирај, лекувај, превенирај“, која ќе трае од денеска до 25 ноември.Повеќе од […]

Занимливости

Срушен е митот за неправедно обвинетиот „нулти-пациент“: Конечно е докажано дека не предизвикал епидемија на сида

Гаетан Дига, стјуарт од авио-компанијата „Ер-Канада“ влезе во историјата на сидата како „нулти-пациент“ – тој наводно бил првиот кој го донел во Америка вирусот на ХИВ. Дига, кој почина од […]

Живот

„Мојот татко ми вбризга крв заразена со ХИВ“: Исповед која потресе многумина!

Кога таткото на Брајан Џексон му вбризгал на својот син шприц полн со крв заразена со СИДА, се надевал дека никогаш нема да доживее неговото дете да порасне. Судбината сакала […]

Вести

Свештеник заразен со ХИВ силувал 30 девојчиња, но е ослободен од вината!

Католичката црква ослободи од вина свештеник заразен со ХИВ, кој признал дека силувал 30 девојчиња на возраст помеѓу пет и десет години.Хозе Гарсија Атаулфо признал дека сексуалните напади на девојчињата […]

Живот

Епохално откритие – пронајден е лекот за ХИВ?!

Еден 44-годишен Британец можеби е првата личност на светот која се излекувала од ХИВ користејќи ја новата терапија што ја направиле тим на научници од пет британски универзитети.Научниците рекле за […]