Ознака: хигиена

Нега и убавина

Знаете ли колку често треба да се менува четката за заби – ова е одговорот

Ако предолго ја користите четката за заби, тоа може да го загрози вашето здравје. Едно истражување открива колку често треба да ја менувате четката за заби. Идеално би било таа […]

Живот

Колку често и како треба да го миете реупотребливото шише за вода?

Експертите препорачуваат да не се пие вода од пластично шише или барем да не се користи истото шише повеќе од еднаш. Со цел да придонесете за поздрава животна средина, покрај […]

Живот

Начинот на кој ги миеме забите драстично го намалува ризикот од коронавирусот?

Заштитата трае од три до пет часа, затоа треба да ги четкате забите почесто од вообичаено. Професор по стоматологија на Универзитетот во Бристол советува да ги четкате забите пред да […]

Живот

Колку често треба да се менува постелнината во текот на пандемијата на коронавирусот?

Претходните истражувања покажуваат дека поголемиот дел од луѓето спијат предолго на иста постелнина. Но тоа сега, во време на пандемија на коронавирус, би можело да биде поопасно од претходно. Ескпертите […]

Живот

Како да измиеме марула и зелка – Заштитете се при Корона пандемијата

Додека трае Корона пандемијата, многу е важно да се заштитиме и себе и сите околу нас. Се препорачува носење ракавици и маска кога излегуваме, кои потоа веднаш се фрлаат и […]

Занимливости

Како правилно да ги чистите купените производи за да се заштитите од коронавирусот?

Живееме во време на пандемија на COVID-19 и од сите нас се очекува одговорно однесување со цел да се заштити сопственото, но и колективното здравје. Прва и најважна препорака е […]

Занимливости

Еве зошто заштитните ракавици го зголемуваат ризикот од инфекција на коронавирусот: Треба ли да ги носиме?

Познат хирург открива дали заштитните ракавици ќе ви помогнат во заштитата од коронавирусот. Откако коронавирусот почна да се шири низ светот, многу од луѓето почнаа да носат заштитнии маски за […]

Нега и убавина

Правите катастрофални грешки кои ве чинат здравје: Колку често ја менувате четката за заби и како ја чувате?

Денталната хигиена, освен правилното миење на забите и користењето на соодветна паста, вклучува и соодветна четка за заби која треба да ја менувате секој месец. „Дали е вистина дека четката […]

Занимливости

„Мајка ми ги бања производите во када“, „Мојата ги пегла парите“ – стравот од корона вирус раѓа разни идеи

Заради пандемијата од корона вирусот сите почнавме да смислуваме разни начини за дополнителна заштита од можна зараза. Жена од Велика Британија ги дезинфицира сите производи кои им ги доставиле од […]

Живот

Ги миете рацете и лицето, но заборавате да измиете нешто многу важно: Само вака ќе ги избркате бактериите!

Ванг Хаинг, фармацевт од болницата на Медицинскиот универзитет во Пекинг, рекол дека носењето маски и миењето раце не се доволни за заштита од коронавирусот. Познато е дека носот е „врата“ […]