Ознака: хигиена

Живот

Светски виролог предупреди дека овошјето и зеленчукот мора да се мијат на овој начин

Австралискиот виролог, Тимоти Њусам, професор на Универзитет во Сиднеј, потврди дека „секоја површина е потенцијална опасност“ кога станува збор за коронавирусот и советува посебно да обрнеме внимание на овошјето и […]

Живот

Нема потреба да ги перете по секое носење: Како најдобро да ги дезинфицирате маските од платно по носењето?

Поради недостаток на хируршки маски во аптеките, многумина беа креативни и започнаа да прават свои. Сепак, веднаш се појави прашањето како да се дезинфицираат и да бидат безбедни за носење, […]

Живот

Не е доволно да носите маска и ракавици за заштита од коронавирус: Што треба да направите кога ќе се вратите дома?

Мерки на претпазливост во време на коронавирусот се многу важни. Сите ни кажуваат дека хигиената е единствената работа што може да нè заштити од оваа опасност. Но не е доволно […]

Живот

Мажите кои имаат брада треба да го знаат овој загрижувачки факт

  Мажите кои имаат брада треба да го знаат овој загрижувачки факт Анализите покажале дека многу повеќе бактерии има во брадата на мажите во споредба со крзното на кучињата. Тестирањето […]

Живот

Можеби убаво сте ги измиле рацете, но потоа сте направиле фатална грешка! Исто како да не сте ги измиле ако на крајот не го направите ова!

Откако коронавирусот почна да се шири, лекарите советуваат дека вистинската превенција од ширење на зараза е редовно и темелно миење на рацете. Избегнување миење раце е исклучително опасно, бидејќи на […]

Вести

Средствата за дезинфекција помагаат, но не се замена за сапун и вода

Миењето раце со сапун и вода и употребата на средства за дезинфекција на рацете се неопходна мерка во заштитата во борбата против коронавирусот и сите вируси воопшто. Употребата на средства […]