Ознака: химна

Македонија

Најчевска: Мислам дека кривична одговорност е претерано, но треба да има некаква прекршочна одговорност

Професорката Мирјана Најчевска смета дека треба да се поведе прекршочна постапка по грешката која ја направи македонската поп-ѕвезда Тамара Тодевска при интонирање на химната на прославата по повод 4 јули […]

Македонија

Заев: Ненамерна грешка и пропуст – химната се пее секој ден, насекаде

Ненамерна грешка и пропуст, вака премиерот Зоран Заев денеска го оцени интонирањето на македонската химна од страна на Тамара Тодевска на синоќешната прослава на Денот на независноста во Американската амбасада […]

Сцена

Намерно или случајно: Тамара Тодевска ги исфрли Гоце Делчев, Питу Гули, Даме Груев и Сандански од македонската химна

Денес над Македонија се раѓа, ново сонце на слободата! Македонците се борат, за своите правдини! Македонците се борат, за своите правдини! Одново сега знамето се вее, на Крушевската република! Гоце […]

Сцена

Сите ја пееја химната на венчавката освен кралицата: Зошто Елизабета молчеше?

Принцот Хари и Меган Маркл се венчаа денеска во капелата Свети Џорџ, а церемонијата ја следеа милиони гледачи ширум светот. Церемонијата траеше околу еден час, а содржеше и пеење на […]

Вести

Лоба подготвена да ги пречека шампионите и да ја отпее македонската химна!

Во секој момент се очекува пристигнувањето на Европскиот шамион Вардар на плоштад во Скопје. Момците пристигнаа на аеродромот во Скопје и тргнаа кон центарот на градот, каде ќе ги пречекаат […]

Вести

ВИДЕО:ВМРО-ДПМНЕ ја пееше македонската химна во Собранието, коалиционите партнери на СДСМ- ДУИ, Села и Беса седеа

Во тој момент, Крсто Мукоски од ВМРО-ДПМНЕ од говорницата почна да ја пее химната на Македонија, но коалиционите партнери на СДСМ кои и претходно во неколку наврати изјавија дека не […]