Ознака: Хитлер

Вести

На аукција продадени рачно пишувани говори на Хитлер

Документите се продадени на анонимни купувачи по цена далеку повисока од почетната. Рачно напишани говори на нацистичкиот диктатор Адолф Хитлер се продадени денес на аукција во Минхен и покрај критиките […]

Избор на уредникот

Росоклија: БИТАНГИТЕ МЕЃУ НАС!

Три битанги инсталирани како власт и една булумента од уценети криминалци и уплашени мочковци и мочли во собранието, одлучија дека јас не постојам повеќе. Нема македонска држава, нема Македонци, ме […]

Издвојуваме Свет

Кој ги измисли нацизмот ? Не се Германците

Тие се изживувале и во Африка, Англичаните однеле околу 13 милиони луѓе од тој континент како робови. Бројката на загинати е 3-4 пати поголема, односно вкупниот број на жртви достигнува […]

Вести Избор на уредникот

Шведска бара нова влада додека десничарското влијание е во голем пораст!

Левичарската коалиција предводена од социјалдемократите на парламентарните избори во Шведска забележа тесна победа над партиите на десниот центар, додека антиимиграциските Шведски демократи остварија значителен пораст во поддршката, покажуваат привремените податоци […]

Занимливости

Германија ја укинува забраната за нацистички симболи во компјутерските игри

Хитлеровите мустаќи биле дигитално отстранети во германската верзија на “Wolfenstein II: The New Colossus.” Компјутерските и видео игри со нацистички симболи, како што е свастиката, сега може да се продадаваат […]

Занимливости

Одморалиштето на Хитлер е нова туристичка атракција

Германски инвеститори го претвориле запуштеното нацистичко одморалиште Прора на брегот на Балтичкото море во туристички центар по повеќегодишната обнова. Локалните власти официјално и доделиле статус на одморалиште на оваа локација, […]

Избор на уредникот

За злото – на кратко од Венко Андоновски

Често пренесуваме мисли, цртички на Венко Андоновски кај нас. Овој пат само мал дел од една негова колумна насловена како „Алхемија на злото“ од минатиот месец, објавена во Нова Македонија. […]