Ознака: холандија

Занимливости

Овие две земји се најсиромашни во Европа, но дали знаете кои од нив се најбогати?

Најбогатата држава во Европа е Луксембург, а по неа следат Ирска, Данска, Холандија, Австрија и Германија. Албанија и Босна и Херцеговина се најсиромашните земји во Европа, според податоците објавени од […]

Вести Свет

Холандија го менува името

Владата во Хаг одлучи да го ребрендира името на државата од Холандија во Нидерланд, како дел од обидите за подобрување на глобалниот имиџ. Властите оценуваат дека треба да се обнови сликата […]

Свет

Од рекордниот топлотен бран во Холандија безмалку 400 смртни случаи

Речиси 400 луѓе повеќе во однос на просечниот број смртни случаи починале во Холандија за време на неодамнешниот рекорден топлотен бран, соопшти денес холандската статистичка агенција ЦБС, а објави МИА. Повеќето […]

Македонија

Франција и Холандија се противат на почеток на преговорите со Албанија и Северна Македонија

“Повеќе земји-членки на ЕУ го одбиваат почетокот на преговори со Албанија и Северна Македонија“, пишува денес австрискиот весник “Пресе“, пренесе “Дојче Веле“. Со оглед на тоа што за почетокот на […]

Дестинации

Холанѓаните ги молат туристите да не ги газат лалињата

Холандските фармери имаат порака за туристите – уживајте во лалињата, но не ги газете. Полињата со лалиња, нарциси и зумбули го трансформираат регионот на крајбрежјето на Северното море, во колаж […]

Сцена

Холандскиот претставник најголем фаворит за победа- од песната ќе ве полазат „морници“

До Песната за Евровизија остануваат 56 дена, па обложувањата за годинешната победничка песна, почнаа. Според обложувалниците, со 21 отсто шанси за победа, на прво место се наоѓа Холанѓанецот Данкан Лоренс […]

Вести Свет

Холандија: Непознато лице отворило оган врз патници во трамвај, неколкумина повредени

Неколку лица се повредени откако непознато лице отворило оган врз патници во трамвај во холандскиот град Утрехт. Нападот се случил утрово на периферијата на градот, во близина на болницата Оуденријн, […]

Вести

Протести на „жолтите елеци“ и во Холандија и Белгија (фото)

Протести на „жолтите елеци“ и во Холандија, Ротердам. Како што се чини се шири бранот на протестите против естаблишментот и европската бирократија насекаде. Запален е огнот на отпорот. Протести имаше […]

Вести

Повеќе од половина свештеници во Холандија поврзани со злоставување

Повеќе од половината кардинали и бискупи кои служеле во Холандија во периодот од 1945 до 2010 година се поврзани со случаи на злоставување, објави холандскиот весник НРЦ. Весникот наведува дека […]

Вести

Франција и Холандија ги очекува силно невреме и можни поплави

Француската метеоролошка служба објави зголемено портокалово предупредување во седум источни департмани во земјата поради опасноста од поплави по обилните дождови.Исто така, и холандскиот Метеоролошкиот институт издаде портокалово предупредување поради силните […]