Ознака: хотел

Занимливости

Да, постои! Хотел со 0 ѕвезди во кој собите немаат прозорци, ниту врата, ниту кров…

Собите всушност се многу флексибилен опис за основа со брачен кревет сред планинската убавина. „Null Stern hotel“ е дело на концептуалните уметници Франк и Патрик Риклин, чија главна цел била […]

Занимливости

Како ќе знаеме дали хотелот е „чист“ после пандемијата на корона вирусот?

Иако поголем дел од светот е сѐ уште во карантин заради корона вирусот, хотелскиот менаџмент е во подготовка за враќање на работа. Еден од најголемите предизвици ќе биде да се […]

Вести

Се урна хотел во кој имало заболени од коронавирус, 70 луѓе се затрупани

Најмалку 70 лица се затрупани под урнатините на хотел што денеска се урна во кинескиот град Куангжу. Спасувачите досега извлекоа 23 лица. Хотелот служел како карантин за болни од новиот […]

Вести

Двајца странци кои дошле од Келн сомнителни на корона- Сместени се во хотел во центарот на Скопје

Двајца странци кои на 28ми дошле во нашата земја и се сместени во хотел во центарот на Скопје, се сомнителни на корона вирус. Од Хотелот пријавиле дека имаат симптоми на […]

Занимливости

Идеален хотел за сите љубители на вино: Дали и вие би спиеле во буре за вино!?

Засбахвалден, село во германската покраина Баден-Виртенберг, познато е по планинарење и по лозјата. Ова место спаѓа во оние кои не смеете да ги пропуштите доколку се наоѓате во Шварцвалд. Посебна […]

Занимливости

Ја најде оваа порака во хотелската соба и непријатно се изненади: „Ако го читате ова…“

Она на кое посведочил гостинот кој останал анонимен, сигурно ќе го натера секој патник да се загрижи за хигиената во хотелските соби. Гостин во бизнис хотелот “Courtyard Marriott“, кога влегол […]

Црна хроника

Мртва холандска туристка пронајдена во хотел во Струга

Во хотелска соба во Струга, вчера почината била пронајдена 27-годишната В.С. од Кралството Холандија, која бил дел од група туристи, соопштуваат од СВР-Охрид. “Лекар од Итна медицинска помош констатирал смрт […]

Занимливости

Останал шокиран од храната на венчавка во хотел со 4 ѕвездички: “Што по ѓаволите е ова?”

На Фејсбук групата “That’s It I’m Wedding Shaming”, посветена на непријатните и бизарни искуства од свадби, се појавиле фотографии од “луксузните” јадења кои се послужувале на една венчавка. Еден од […]

Занимливости

Ова е најстариот спа хотел во светот, прима гости повеќе од 13 века

Најстариот хотел во светот, кој сè уште работи и привлекува клиенти од целиот свет, се наоѓа во Јапонија. Сопствениците на „Нишијама онсен кејон“ успеаја да го задржат сите овие години, […]